Bydlení

SROVNÁNÍ: Je lepší koupit nový byt nebo rekonstruovat starý?

SROVNÁNÍ: Je lepší koupit nový byt nebo rekonstruovat starý?
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Přemýšlíte, že v oblasti bydlení už nutně potřebujete změnu, ale váháte, zda jít cestou rekonstrukce staršího bytu, nebo si raději pořídíte nový? Čtěte pro a proti.

Lámete si hlavu ohledně koupě bytu? Rozhodování probíhá většinou na základě dvou hlavních faktorů – umístění nemovitosti a hlavně finanční nákladnost jejího pořízení

"Pokud srovnáme cenu a chtěli bychom se rozhodovat pouze podle ní, je výhodnější koupit starý byt a komplexně ho zrekonstruovat. Novostavba by vyšla přibližně o 150 až 200 tisíc korun dráž. Důležité je však zvážit také stav samotného domu a časový faktor. Do novostavby se můžeme nastěhovat ihned, zatímco u starého bytu musíme nejdříve provést rekonstrukci. Stojí nás to nejen peníze, ale i čas," říká Jitka Jechová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Uvedená porovnání mohou sloužit jako výchozí vodítko při výběru vhodné nemovitosti. Předmětem srovnání byly stejně dispozičně řešené byty 1 + kk v Praze, a to jak v blízkosti centra, tak v okrajové městské část.

I když starý byt vychází po komplexní rekonstrukci cenově o něco lépe než novostavba, je potřeba zvážit i to, zda celý dům nebude vyžadovat modernizaci. Špatná střecha, nedostatečná tepelná a zvuková izolace, stará netěsnící okna, nevyhovující výtahy, staré a špinavé chodby. To jsou příklady běžných závad, se kterými se v bytových domech setkáváme, a které mohou navýšit platby do fondu oprav.

Související obsah

"Připlatit si za větší komfort bydlení a zbavit se tak starosti s modernizací upřednostňuje stále více kupujících," upozorňuje Ing. arch. Jan Borůvka.

V případě novostavby získáme byt, který odpovídá moderním potřebám bydlení a neměl by delší dobu vyžadovat žádné další investice. Společné prostory nepůsobí opotřebovaně a provozní náklady nového bytu jsou ve srovnání se starší nemovitostí nižší.

Většina novostaveb se však nachází spíše v okrajových částech měst, a tudíž nemusí mít tak kvalitní občanskou vybavenost a dostatečně vyvinutou infrastrukturu, jakou může nabídnout stará zástavba.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Monika z Výmeny manželek: Její rodina zničila pronajatý byt. Postel dětí strašně smrděla, tvrdí nájemce

GALERIE: V takovém luxusu si žije královna českých modelek Simona Krainová

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz