Bydlení

Bydlení na vodě: Tenhle hausbót v Praze je nej! Podívejte se dovnitř

Sníte-li o romantickém bydlení kousek nad vodní hladinou, nemusíte se už stěhovat do Amsterdamu. Moderní bydlení v hausbótech se pomalu dostává i do Čech. Jeden takový hausbót v pražském slepém rameni řeky Vltavy jsme navštívili.

V případě tohoto hausbótu se jedná o opravdový dům na vodě, bez jakýchkoliv kompromisů. Nádherná designová stavba je na rozdíl od většiny víkendových hausbótů vhodná i pro trvalé bydlení. A když se mluví o trvalém bydlení, nemusí to za každou cenu znamenat bydlení na jednom místě. Kotviště lze po čase měnit, domov vám zůstává stejný, ale okolí můžete vyměnit za nové, neokoukané.

Venkovní plášť domu je z bílého sklolaminátu, který je snadno udržovatelný a omyvatelný. Pod ním se nachází polyuretan s výbornými izolačními vlastnostmi. "Těch 22 centimetrů polyuretanu, které tu jsou, mají izolační vlastnosti stejné, jako 80 centimetrů polystyrenu," vysvětluje výhody použitého materiálu marketingový specialista společnosti Port X Lukáš Otevřel. Vnitřní obklady jsou dřevěné dle výběru zákazníka, v tomto případě padla volba na sibiřský modřín.

Celý dům je protkán technologiemi k monitorování teplot. Ve vodě jsou čidla, která v případě nízkých teplot začnou prohřívat vodu, aby zabránily zámrzu a tím i následnému možnému poškození nosného pontonu.

Tím ale výčet technologických vychytávek zdaleka nekončí. Správnou moderní domácnost v dnešní době můžete ovládat pomocí mobilního zařízení a nejinak je tomu i v tomto případě. Přes mobil či tablet si tak můžete nastavit osvětlení, rolety, teplotu nebo třeba audio systém, a to vše, i když se zrovna nacházíte několik kilometrů od samotného hausbótu.

Vytápění vnitřního prostoru zajišťují tepelná čerpadla, která svým ekonomickým provozem ohřívají nebo chladí interiér dle potřeb majitele. Měsíční náklady na vytápění pak činí průměrně pouhých tisíc korun. Pitnou vodu a odpad zajišťují velkoobjemové nádrže, které se jednou za čas naplní v případě vody nebo vysají v případě odpadu. V některých kotvištích ale nechybí ani přípojka ke kanalizaci.

Výroba takového hausbótu trvá přibližně půl roku. "Tento termín platí za situace, kdy není ve výrobě už jiný hausbót, pak se jinak termíny mohou i protáhnout," vysvětluje jednatelka společnosti Port X Hana Otevřelová. Cena hausbótu se odvíjí od výbavy, kterou si zákazník objedná. Tento holešovický domek na vodě stojí přibližně 10 milionů korun, mohou za to nejen vyspělé technologie, ale i kvalitní designový nábytek uvnitř.

Konkrétně tento hausbót si může na pár nocí pronajmout každý a vyzkoušet si tak, zda-li by mu bydlení na vodě vyhovovalo. Jeho majitelé totiž objekt nabízejí na internetu ke krátkodobým pronájmům. Pokud vás tento typ bydlení už teď zaujal, ale bojíte se mořské nemoci, pak nemějte obavy, žádné pohupování není v klidném slepém ramenu řeky uvnitř hausbótu cítit a nevolnost tedy v žádném případě nehrozí.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz