Změna

V angličtině budeme Czechia! Podle politiků to zabrání komolení

Czechia. Pod tímto jednoslovným názvem by nás v budoucnu měli znát ve světě. Ministerstvo zahraničí totiž brzy podá žádost o jeho zapsání do databáze OSN. Chce tak zabránit komolení překladu Česko při zahraničních cestách i sportovních turnajích.

Prezident Miloš Zeman prosazoval jednoslovný anglický název už před několika lety. "Mimochodem, použil jsem termín Czechia, protože je kratší a ne tak chladný jako termín Czech Republic," uvedl už dříve v jednom ze svých prohlášení.

Nejen prezident, ale celý svět by měl zkrácený název Czechia, tedy Česko, používat. "Aby nebyla žádná libovůle, aby bylo jasné, jak se Česká republika jmenuje," vysvětlil hlavní důvod ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Úprava názvu se bude probírat i na čtvrteční schůzce ministrů obrany, zahraničí, premiéra, prezidenta a šéfů obou parlamentních komor. Pokud se na jednoslovném označení ústavní činitelé shodnou, podá Česko "verbální nótu" OSN, v níž požádá o změnu překladu.

V budoucnu by se měl nápis Czechia objevit třeba i na tuzemských výrobcích nebo na dresech sportovců místo současného dvouslovného Czech republic, případně zkomoleniny "Czech".

Související obsah

Kratší název je vhodnější i podle jazykovědců. "Je také potřeba si uvědomit, že název Czechia není nový, poprvé se objevil v latině už v době Třicetileté války," vyvrátil pochyby ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva. Dalším argumentem je název Czechoslovakia, pod nímž bylo známé Československo.

Jenže řadě Čechů se Czechia nezamlouvá. Domnívají se, že si název budou ve světě plést s názvem Chechnya, tedy Čečensko, nebo se jim název jednoduše nelíbí. A na Moravě mají i vlastní nápady na jednoslovný název, třeba Czechmoravia.

Složité bude zřejmě také naučit nový název cizince. Pod slovem Czechia si naši republiku nepředstavili, i když se jich štáb TV Nova ptal přímo v centru Prahy.
 

Martina Kuzdasová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Změna

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz