Chilli

Máte rádi pálivé? Chilli bojuje proti rakovině, zjistili vědci!

Máte rádi pálivé? Chilli bojuje proti rakovině, zjistili vědci!
Zdroj: Thinkstockphotos

Pěstování chilli papriček a různé experimenty s pálivým jsou v posledních letech hodně populární. A nemusí vám poskytnout jen historky k chlubení. Chilli totiž pomáhá i našemu zdraví.

Vědci z Ruhr-Universität v německé Bochumi totiž zjistili, že kapsaicin, což je látka, která dává papričkám jejich pálivost, dokáže obklopit nádorové buňky a následně je zničit.


Podle britského Mirroru by objev mohl pomoci při vývoji léku proti různým druhům nádorů. Ať už jde o rakovinu prsu, tlustého střeva, slinivky nebo rakovinu kostí.


Související obsah


Jediný zádrhel je v tom, že pouhé pozření kapsaicinu podle německých výzkumníků k likvidaci nádorových buněk nestačí. Nepomůže ani vdechnutí nebo vpíchnutí pálivé látky.


Podle vědců je tak nutné kapsaicin propojit v tabletách s nějakou jinou látkou, která se postará o to, aby se kapsaicin zaměřil právě na nádorové buňky.


Související obsah


Vědci z Bochumi účinnost pálivého kapsaicinu testovali na vzorcích tkáně zasažených rakovinou prsu. A zjistili, že kapsaicin dokáže způsobit apoptózu, tedy buněčnou smrt. Ale jen u nemocných buněk, ty zdravé prý nechává být.


Když se kapsaicin dostane k nádorové buňce, obalí buněčnou membránu a zapne buněčný receptor TRPV1. Ten určuje, jaké látky se dostanou z a do buňky. A receptor způsobí, že se nemocná buňka v podstatě sama pozře a zničí.


A když tímto způsobem zahyne dost nemocných buněk, nádor přestane růst.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Chilli

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz