Kateřina Valachová

Ministryně Valachová podala demisi kvůli vyšetřování dotací

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se rozhodla rezignovat na funkci. Na tiskové konferenci na ministerstvu o policejním vyšetřování dotací do sportu připustila odpovědnost, ale demisi odmítla. Později ale prohlásila, že funkci opustí, aby zamezila útokům na svou stranu.

Kateřina Valachová se situací na ministerstvu zabývala už několik měsíců před policejním zásahem. Podle vlastních slov zavedla několik mimořádných opatření, mimo jiné sledování e-mailové komunikace zaměstnanců odboru sportu. S policií od počátku spolupracovala. "Všechna zjištění, která byla rozpracována ze strany ministerstva, jsem předala policii," vysvětlila ministryně.

Valachová na konferenci řekla, že část dotačních programů ve sportu již zrušila, další plánuje prověřit. "Peníze sportovním svazům, včetně FAČRu, nebyly vyplaceny. Jediné peníze, které začnou v následujících týdnech odcházet, jsou peníze pro děti a mládež. Stejně tak neodešly z resortu finance týkající se investic. Investiční program je v tuto chvíli pozastaven," vysvětlila. Jako důvod uvedla kontroly ve sportovních svazech v minulých týdnech a měsících a také zpřísnění podmínek dotačních rozhodnutí.

Na funkci Valachová rezignovat nejprve odmítla. Zatčenou nejbližší spolupracovnici totiž prý neuváděla do funkce, takže necítila bezprostřední odpovědnost. Později ale na twitteru oznámila změnu svého rozhodnutí: "Rozhodla jsem se neposkytovat A.Babišovi záminku k tomu, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů. Chci podpořit politickou kulturu, tak jak ji prosazuje sociální demokracie, proto rezignuji na funkci ministryně školství," uvedla.

Demisi podá k 31. květnu, tak aby ve funkci ještě stačila schvalování kariérního řádu. "Děkuji za odpovědné rozhodnutí," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Prezident Miloš Zeman se s ministryní setká po svém příletu z Číny.

Valachová na tiskové konferenci reagovala na události uplynulého týdne, kdy policie začala vyšetřovat podivné machinace Fotbalové Asociace (FAČR) s penězi z dotací ministerstva školství. Ve vazbě skončila náměstkyně ministryně Simona Kratochvílová a předseda FAČR Miroslav Pelta. Obviněn byl také ředitel Vysokoškolského sportovního centra Zdeněk Bříza.

Šéf českého fotbalu je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle vyšetřovatelů naváděl dosavadní náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu k tomu, jak nakládat s dotacemi pro sport.

Server Seznam.cz napsal, že Kratochvílová se s Peltou domlouvala na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

Obvinění v kauze čelí i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Ve čtvrtek odmítla, že by s dotačními zdroji špatně zacházela. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz