Kontrola

Na pražském letišti začali prohlížet kufry. Mohou je otevřít i násilím

Pražské letiště od pondělí zpřísnilo bezpečnostní kontroly. Pracovníci budou nově kontrolovat, jestli někdo v odbavených kufrech nepřeváží výbušné látky. Podnět k tomu dá personál letiště. Dosud prověřovali pouze kabinová zavazadla.

Na pražském letišti Václava Havla odstartovaly v pondělí přísnější kontroly. Denně se budou týkat asi desítky zavazadel, které cestující poslali k odbavení. Projdou novým typem prohlídky, která má odhalit případné výbušniny v kufrech.

Pracovníci nejdříve odeberou vzorky z vnějšího povrchu zavazadla, poté i z vnitřku. Jde o jednoduchý stěr tyčinkou, která se poté pošle na rychlou analýzu. Celý proces potrvá asi 20 minut. Pokud kontroloři nezjistí žádnou závadu, znovu zavazadlo zabezpečí a pošlou k odbavení.

Cestujících se podle letiště kontrola téměř nedotkne. U prohlídky nebudou, o jejím provedení se dozví podle pásky s upozorněním, uvnitř kufru pak najdou zprávu o tom, jak kontrola dopadla, a další instrukce. Do kufru mohou zaměstnanci vniknout i násilím, případnou škodu uhradí letiště.

Související obsah

Zavazadlo ke kontrole doporučí personál a ostraha letiště. Mělo by jít o namátkové prohlídky. Podobně už pracovníci kontrolují kabinová a příruční zavazadla, ta však prohlíží všechna.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz