Uprchlický tábor

Nepokoje na Lesbu: Migranti ničili a zapalovali uprchlický tábor

Uprchlickým táborem na řeckém ostrově Lesbos otřásají další nepokoje. Běženci, kteří s podmínkami v táboře nejsou spokojení, se ho dokonce snažili podpálit. Požár zničil několik budov. Někteří uprchlíci jsou ale v táboře déle než rok a stále čekají na rozhodnutí řeckých úřadů.

Uprchlíci v nechvalně proslulém táboře Moria na ostrově Lesbos házeli po jeho vedení kamení. Pak zapalovali stromy a přeplněným táborem se šířil mohutný požár, který ničil několik budov. Poslední vlna nepokojů propukla poté, co se někteří z uprchlíků měli dozvědět, že tady jejich cesta za vysněným životem v Evropě končí.

"Řada lidí dnes dostala zamítnutí jejich žádosti, týká se to hlavně africké komunity. Pak začali házet kamení, založili požár," řekla překladatelka Ysmeen Grawiová.

Díky rychlému zásahu se nikomu nic nestalo. Stovky zoufalých lidí ale v protestech pokračovali dál. Bouřili se proti dlouhému čekání na rozhodnutí řeckých úřadů o udělení azylu.

"Už jsme tady osm měsíců!" zlobí se jedna z uprchlic. Někteří lidé ale v táboře čekají déle než rok. Nespokojeni jsou také s podmínkami, které v něm panují. "Jíme suchou rýži, jak to můžeme celou dobu vydržet? Spíme na zemi!" zlobí se žena.

Související obsah

Řecké úřady o podmínkách, v nichž uprchlíci žijí, mlčí. Dobrovolníci, kteří v táboře pomáhají, ale potvrzují, že situace v táboře je neúnosná. "Lidé se tu cítí špatně, není tu bezpečno. Podmínky, ve kterých tu musí žít, jsou nelidské," dodala překladatelka Grawiová.

Na Lesbosu a dalších řeckých ostrovech je uvězněno 14 tisíc uprchlíků, kteří čekají, zda dostanou azyl. Podle dohody mezi Evropskou unií a Tureckem nesmějí na pevninu, kde by si mohli alespoň přivydělat. Nezbývá jim než čekat.

Související obsah

Střety ale nejsou namířeny jen proti řeckým úřadům a vedení tábora. Vře to i mezi samotnými uprchlíky. "Nechceme tady žít spolu s Afričany. Všechny nás vystavují nebezpečí," zlobí se jeden z uprchlíků. Tábor Moria naposledy hořel loni na podzim. I tehdy rozzuření běženci tábor podpálili.
 

vbo, Kateřina Kučerová, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz