Plýtvání potravinami

Dáváte rajčata a exotické ovoce do lednice? Děláte velkou chybu!

Plýtvání potravinami je velkým problémem dnešního světa. Domácnosti ročně vyhodí miliony tun jídla a řada potravin, zejména ovoce a zeleniny, se díky svým vzhledovým odlišnostem na pulty obchodů ani nedostane. A to přestože chutí a kvalitou jsou stejné a liší se opravdu jen svým nedokonalým vzhledem. A s tím se nyní rozhodly některé řetězce bojovat!

Do jednoho takového hypermarketu jsme se vydali zjistit, jak boj proti plýtvání potravinami v praxi vypadá. "My odebíráme od našich dodavatelů i ovoce a zeleninu, která má nějaké tvarové, barevnostní nebo velikostní odlišnosti. To by se běžně na prodejní plochu vůbec nedostalo, ale my ho odebíráme a zákazníkům ho nabízíme za zvýhodněnou cenu," vysvětluje manažer externí komunikace společnosti Tesco Václav Koukolíček.

A z takové situace těží vlastně všichni. Dodavatelé jsou rádi, že od nich řetězec odebere celou jejich úrodu, prodejce tím rozšíří svou nabídku a zákazník může ušetřit. Navíc všechny může hřát dobrý pocit, že se díky tomu zamezí plýtvání potravinami. Konkrétně v Tescu je takové "nedokonalé" ovoce a zelenina k dispozici již ve všech hypermarketech: "Od února letošního roku jsme už prodali stovky tun tohoto křivého ovoce a zeleniny," popisuje Václav Koukolíček.

Plýtvání potravinami ale můžeme zamezit i doma. Stačí dodržovat základní pravidla, díky kterým nebudeme nuceni jídlo po čase vyhazovat. Například když nakoupíme maso, můžeme ho rozdělit na více dílů a ty, které hned nespotřebujeme, zamrazit. Mouku nebo strouhanku je třeba dobré zase přesypat z originálního obalu do dózy s víčkem. To proto, aby se v ní zamezilo případnému rozmnožení škůdců. Brambory je zase dobré uchovávat dál od cibule, tyhle dvě potraviny spolu totiž v lednici příliš nekamarádí.

A jak je to například s ovocem? "České ovoce je dobré dávat do chladničky, protože v bytě by velice rychle zrálo a dozrálo by předčasně," radí Věra Doušová z Potravinové banky. Naopak exotické ovoce je ale potřeba skladovat mimo lednici: "Všechny ty banány, papáji, kiwi a avokáda je potřeba skladovat v pokojové teplotě, oni tak ještě dozrají," vysvětluje Doušová.

Související obsah

Málokdo ale ví, že do lednice nepatří například ani rajčata. Ty totiž při skladování v chladničce nejenže přijdou o svoji vůni, ale také o některé živiny a vitamíny. A jak je to s často tolik diskutovaným uchováváním čerstvého pečiva? To si z obchodu přineseme zpravidla v mikrotenovém sáčku. V něm by ale zůstat rozhodně nemělo. Ideální je ho vyndat ze sáčku, zabalit do utěrky a uložit do chlebníku. "Je takový recept našich babiček, že chléb a pečivo vydrží dlouho čerstvé, pokud k němu dáme jablko. Můžete to vyzkoušet, myslím, že to je pravda," radí ředitelka Potravinové banky Praha a Středočeský kraj.

Častým důvodem plýtvání potravinami je také neznalost rozdílu mezi datem spotřeby a minimální trvanlivostí. Lidé pak vyhodí leckdy i to, co by se ještě dalo s klidem zkonzumovat. Převážně čerstvé potraviny mají na svých obalech zpravidla napsáno "spotřebujte do": "Tam je třeba striktně dodržet to datum spotřeby, protože to je datum, do kterého je zaručeno, že tato potravina je konzumaceschopná," vysvětluje Věra Doušová.

Existuje ale i druhý typ data spotřeby, a to minimální doba trvanlivosti: "To jsou trvanlivé věci jako třeba luštěniny nebo sladkosti. Tam to není tak přísné," říká Věra Doušová a upřesňuje, že tyto potraviny lze leckdy zkonzumovat i několik měsíců po datu uvedeném na obalu.A co poradit na závěr? Určitě si už před nákupem rozhodněte, pro co vlastně do obchodu jdete. Na místě se pak nenechte zlákat slevami na produkty, které nepotřebujete. A nechoďte nakupovat hladoví, přinesete toho pak domů méně.
 

TN.cz

K tématu Plýtvání potravinami

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz