Předpověď

Rok 2018: Světu hrozí problémy a konflikty, varuje odbornice

Rok 2018: Světu hrozí problémy a konflikty, varuje odbornice
Zdroj: Profimedia

Konec roku je ideální k bilancování předchozích měsíců, ale také dobou, kdy se díváme dopředu. A některé předpovědi pro rok 2018 nejsou zrovna povzbudivé. Figurují v nich války i jaderné zbraně.

Analytička a renomovaná politická komentátorka Frida Ghitisová se domnívá, že rok 2017 byl rokem, kdy se v podstatě nic nevyřešilo. A všechny nevyřešené konflikty a napětí na mezinárodní scéně se podle ní přelijí do následujících 12 měsíců. Zde jsou některé palčivé otázky, které analytička pokládá.


1. Vypukne válka mezi USA a Severní Koreou?


Uplynulé měsíce asi nenechaly nikoho na pochybách, že vztahy mezi Trumpovou administrativou a diktátorem Kim Čong-unem jsou pod bodem mrazu.


Související obsah


Totalitní režim jadernými testy a zkouškami raket dlouhého doletu jasně demonstruje, že výhrůžky myslí vážně. Experti odhadují, že pokud slovní válka přeroste ve skutečný konflikt, zemřou statisíce lidí.

2. Co bude dál s íránským jaderným programem?

Zatímco Severní Korea zkouší nukleární zbraně všemi silami, Írán naopak v posledních letech zvolnil i díky mezinárodní dohodě. Jenže tu Donald Trump vytrvale kritizuje a netají se tím, že dokument chce "roztrhat na kusy". A analytici se obávají, že Írán zareaguje tak, že znovu rozjede svůj utlumený jaderný program.

3. Odvede Putin pozornost od situace v Rusku další válkou?

Rusko čekají již za pár měsíců prezidentské volby. A jen málokdo pochybuje o tom, že jejich vítězem se stane Vladimír Putin a zemi povede až do roku 2024.


Včetně doby, kdy byl Putin premiérem, tak povládne skoro čtvrt století v kuse, což je nejdelší vláda od dob Stalina. A analytička Ghitis se domnívá, že Putin si bude chtít popularitu udržet i tím, že si udrží image "válečného" prezidenta.


A je tedy možné, že ruský vůdce upře svůj zrak po Ukrajině a Sýrii na nějakého dalšího souseda, na jehož půdě by mohl rozpoutat další konflikt.

4. Bude se Venezuela dál řítit do záhuby?

Ještě nedávno měla Venezuela jednu z nejlépe fungujících ekonomik v Latinské Americe. Ale neschopná vláda přivedla zemi s obrovskými zásobami ropy na mizinu.


Z Venezuely se tak stala v podstatě diktatura, kde děti umírají hlady v ulicích, chybí všechno představitelné zboží a inflace je ve čtyřmístných hodnotách. A nic nenasvědčuje tomu, že by se humanitární a ekonomická katastrofa měla příští rok zastavit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz