Kurýr

Drogový gang verboval desítky Čechů, obrat měl jako obří firma!

Šéfovi gangu, který vyslal do Austrálie desítky drogových kurýrů z Česka, hrozí až 18 let vězení. Jedná se o Vietnamce, který měl podle policie problémy se zákonem už v minulosti. Přesto se mu podařilo proniknout až na vrchol organizace, která měla miliardové obraty.

Kurýr. Ten nejviditelnější, nejzranitelnější a nejspodnější článek organizace, která proměnila desítky Čechů v pašeráky tvrdých drog. Na druhé straně řetězce - šéf gangu.

"Jednalo se o muže středního věku, vietnamské národnosti, s drogovou trestní minulostí," vyjmenovala mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Víc policie neřekne. Možná ten muž začínal jako zahradník zazděný někde v pěstírně, možná vyráběl pervitin. Každopádně se vypracoval na jednoho z šéfů skupiny, která působila na čtyřech kontinentech. Zisky byly astronomické.

Související obsah

Kurýři verbovaní po celé České republice dostali odměnu 150 tisíc korun, nebo jen dovolenou v Austrálii. Riziko přitom nesli obrovské. Své o tom ví čtveřice zadržená v březnu 2016 na letišti v Sydney.

Tři už dostali tresty od sedmi do devíti let, čtvrtý na soud čeká. Australské vězení je přitom ještě ta lepší varianta. Jedna z drogových tras totiž vedla přes Bangkok. Jak se Thajci dívají na pašeráky, je známo už od případu Hanykovics - Novotný.

Na 50 let odsouzené muže se i díky přímluvě politiků podařilo dostat do Čech. Radek Hanykovics pak zemřel na rakovinu.

Podle ministerstva zahraničí sedí ve věznicích po celém světě asi tisíc Čechů. Drogových deliktů se dopustila asi stovka z nich a ti většinou sedí ve věznicích v Rakousku a v Německu.

Související obsah

Do Austrálie Čechy vozila legální cestovní kancelář, kufry měli k pašování drog perfektně upravené - oblafli i rentgeny a čumáky speciálně cvičených psů. Gangy se zdokonalují.

Lidé si dokonce drogy rozesílají i poštou. Na větší akce je stále třeba kurýr. V australském případu jich bylo skoro šedesát.

pez, Ondřej Špalek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz