Hygiena

Hygiena na koupalištích: Kontroly objevily prošlé jídlo a bakterie!

Se začátkem prázdnin provedli hygienici a Česká obchodní inspekce (ČOI) kontroly stánků na koupalištích a přišli hned na několik prohřešků. Mezi největší problémy patřily především prošlé nebo špatně skladované potraviny a práce bez ochranných pomůcek.

Přitom právě práce v potravinářství bez rukavic může vést k množení tisíců bakterií. Prodavači totiž bez rukavic sahají na mince a bankovky, stejnou rukou pak připravují i jídlo.

Další pochybení objevili kontroloři u způsobu skladování potravin. "Naši kontroloři zjistili výskyt potravin po době použitelnosti. Další neměly vhodné označení nebo byly plesnivé," řekl pro TV Nova mluvčí Hygienické stanice hl. m. Prahy Zbyněk Boublík.

Související obsah

Inspekce se zaměřovala i na zdánlivé detaily - například jestli mají zaměstnanci stánků kam jít na WC nebo kde si umýt ruce. "Dále šlo i o to, jestli jsou v lednicích teploměry, jestli mají zaměstnanci zdravotní průkazy a jestli mají koše v aerálech sklopná víka," dodal Boublík.

ČOI pak kontrolovala především aspekty samotného prodeje. "Inspektoři kontrolují také to, zda vám prodejce na vyžádání dá paragon a jestli je na něm vše, co na něj patří," řekla mluvčí ČOI Jana Jelínková.

Související obsah

V rámci vaší ochrany je tedy potřeba sledovat několik věcí. Zpozorněte, zda vám prodejce dává potraviny v rukavici a jestli peníze přijímá druhou rukou. Nezapomeňte také na účtenku a obecně zhodnoťte, jestli je v okolí stánku čisto a jestli na vás působí příjemným dojmem.

Zatím se prohřešky stánkařů řešily jen domluvou. Další kontroly mají hygienici i ČOI naplánované přes celé prázdniny.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz