Jaromír Nohavica

Nohavica si od Putina převzal vyznamenání. Zazpíval v ruštině

Nohavica si od Putina převzal vyznamenání. Zazpíval v ruštině
Zdroj: ČTK

Zpěvák Jaromír Nohavica si v Kremlu převzal Puškinovu medaili za zásluhy v upevnění přátelství národů. Předal mu ji ruský prezident Vladimir Putin. Nohavica v děkovné řeči zazpíval část písně Bulata Okudžavy, jehož některé hity přezpíval do češtiny.

Písničkář dostal státní vyznamenání u příležitosti Dne národní jednoty, který Rusové slaví místo dřívější říjnové revoluce. Spolu s ním si medaili za "zásluhy v upevnění přátelství a spolupráce mezi národy i sbližování národních kultur" převzalo dalších sedm umělců. Informuje o tom portál irozhlas.cz.

Nohavica za Puškinovu medaili poděkoval a uvedl, že je pro něj ctí si takové ocenění převzít. Zároveň podle portálu zazpíval část písně Bulata Okudžavy a prohlásil, že zpívat písně jiného autora znamená "stát se součástí jeho duše". Nohavica překládal i některá díla Vladimira Vysockého.

Puškinova medaile se uděluje od roku 1999 ruským občanům i cizincům, kteří se proslavili v kultuře, humanitních vědách nebo literatuře. Z Čechů ji obdržel bývalý prezident Václav Klaus a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka.

Související obsah

Nohavica dostal státní vyznamenání už loni od prezidenta Miloše Zemana, což už tehdy vyvolalo pobouření části veřejnosti. Vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa dokonce písničkáře vyzval, aby vyznamenání odmítl. To se ale nestalo a zpěvák si medaili Za zásluhy převzal.

epa, TN.cz

K tématu Jaromír Nohavica

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz