Domácí

Mozek vám může zakrnět! Začněte ho častěji procvičovat. NÁVOD

Mozek vám může zakrnět! Začněte ho častěji procvičovat. NÁVOD
Zdroj: Getty Images

Lidský mozek je jeden z nejdůležitějších orgánů, bez kterého bychom nemohli fungovat. Tento řídící orgán nervové soustavy člověka kontroluje činnost srdce, pohyb, trávení, ale i samotné myšlení nebo paměť. Důležité také je, abychom ho neustále procvičovali a zabránili tak jeho zakrnění. Ideální jsou různé hry, dodržování pitného režimu nebo tvorba příběhů.

Mozek je velmi důležitý orgán, který je potřeba neustále procvičovat. Jeho jednotlivé části jsou tvořeny ze svalů, které mohou zakrnět, pokud nebudou trénovány. Můžete vyzkoušet různé hry, například s písmenky nebo puzzle či domino. Díky tomu můžete trénovat svou prostorovou představivost.

Efektivní je také zbavit se kalkulačky a začít více počítat z hlavy. Do her pro trénink mozku můžete zapojit i děti a zahrát si s nimi různé jazykové hry. Například si stanovte jedno písmeno, na které vyjmenujete co nejvíce věcí nebo třeba zvířat, které na toto písmeno začínají. Vytvořit si můžete také vlastní příběh. Vyberte si jedno slovo, na které vymyslíte třeba nějakou pohádku.

Související obsah

Hra s písmenky - jedná se o mentální aktivní cvičení, které pomáhá zvýšit rychlost mozku a také zlepšit IQ až o 15 bodů, pokud budete cvičit 10 – 20 minut denně, informuje rehabilitace.info.cz. Ke hře potřebujete pero a libovolný text, ve kterém si můžete vybrat jedno dlouhé slovo, z jehož písmenek se poté snažte poskládat co nejvíce nových slovíček.

Důležité je také dodržovat zdravý styl života, a to především sportem, pitným režimem a zdravou stravou. Co se týče sportu, díky němu se nám prokrví mozek a můžeme předejít řadě nemocí, jako je vápenatění cév. Pitný režim zase pomáhá okysličit mozek a získat energii na myšlení.

Ideální je také podle deníku Mirror dohlížet na množství jídla, především u starších osob. Pokud lidé hodně jedí, mohou mít pak problém s myšlením. Vysoký příjem kalorií totiž může zvýšit riziko poškození mozku nebo demence.

Procvičujte i svou pozornost. Každodenní činnosti, které provádíte rutinně, změňte. Například si vyčistěte zuby druhou rukou nebo jeďte do práce jinou cestou. Zkusit můžete také více věcí najednou. Pokud na vás vaše drahá polovička mluví, piště u toho třeba e-mail svému kolegovi nebo při luxování počítejte v hlavě nějakou rovnici.

Související obsah

Pro procvičení mozku se můžete naučit také něco nového, například nový jazyk, který jste vždycky chtěli umět, ale nenašli jste na to čas. Nebo zajděte na kurt malování nebo tvůrčího psaní. Pokud vaším snem bylo umět hrát na nějaký hudební nástroj, je nejvyšší čas začít.

Dbejte také na dostatek spánku, během něj se totiž mozek nachází v nejproduktivnější části dne. Začíná ukládat informace, které jste se naučily během dne, a přesouvá je do dlouhodobé paměti, uvedla rehabilitace.info.cz.

Podívejte se na reportáž o Týdnu mozku v Televizních novinách:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz