Kancléřka

Merkelová už u hymny radši sedí. Ve funkci chce ale zůstat do 2021

Merkelová už u hymny radši sedí. Ve funkci chce ale zůstat do 2021
Zdroj: Profimedia

Německá kancléřka Angela Merkelová znovu čelila otázkám na své zdraví. Kamera ji opakovaně zachytila, jak se nekontrolovatelně roztřásla. Dvakrát pak raději zůstala při veřejných akcích sedět. Podle nejnovějšího vyjádření chce ale ve funkci zůstat do roku 2021.

"Mám velký osobní zájem na to, abych byla zdravá, a jak už jsem řekla, rok 2021 bude znamenat konec mé politické práce," uvedla Merkelová v pátek na dotaz jednoho z novinářů. "A pak doufám, že budu mít jiný život," doplnila podle agentury Reuters s úsměvem.

Německá kancléřka také zopakovala, že chápe obavy veřejnosti o její zdraví, ale ujistila, že zná své možnosti a funkci kancléřky dokáže vykonávat až do konce pátého funkčního období. Na otázku, jak se cítí, odpověděla jednoduše "Dobře".

Merkelová zároveň hájila svou nástupkyni v čele křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampovou-Karrenbauerovou. Ta se před dvěma dny stala novou ministryní obrany, když na postu nahradila budoucí šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou.

"Jsem přesvědčena, že se jí povede dobře," prohlásila kancléřka. Krampová-Karrenbauerová přitom podle politologů bojuje s rolí náhrady Merkelové v čele CDU a její zvolení do funkce ministryně je vnímáno jako krok k upevnění její pozice.

Související obsah

Zdravotní stav Merkelové poprvé vyvolal otázky zhruba před měsícem, kdy se roztřásla při poslechu hymny u příležitosti setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zeleským. Stejný třas ji postihl na konci června, kdy se sešla s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Zatím naposledy se kancléřka neovladatelně třásla před týdnem při schůzce s finským premiérem Antti Rinnem. Při posledních dvou oficiálních příležitostech (setkání s moldavskou a dánskou premiérkou) vyslechla hymny vsedě.

Podívejte se na reportáž TV Nova o zdravotním stavu Merkelové:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kancléřka

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz