Zahraničí

Virus se prý z matky na dítě nešíří, lékaři zatím provedli testy u devíti žen

Koronaviru podlehlo už 1 115 lidí, za čtyřiadvacet hodin se jím od ledna nakazilo nejméně pacientů. I tak státy stále potvrzují nové případy. V karanténě je stále výletní loď v japonském přístavu Jokohama, kde byl potvrzený virus u 175 lidí. Na palubě se nachází také Slovák.

Ve středu japonské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo další nové případy nákazy u cestujících na výletní lodi Diamond Princess kotvící v japonském přístavu Jokohama. V karanténě už skončilo 175 lidí, další čekají na výsledky. A cestující, kteří na lodi zůstali, se bojí o život. Nesmí ji totiž opustit.

Nemocí se na lodi nakazil také úředník, který pomáhal od začátku s karanténou a odebíráním testů u lidí s příznaky koronaviru. Muže lékaři převezli do nemocnice, kde bude s virem bojovat. A podle portálu tvnoviny.sk je na lodi také slovenský občan. Měl by být v pořádku.

Podívejte se na záběry výletní lodi v Japonsku

Slovensko také prověřuje od středy podezření na koronavirus. V nemocnici v nitranských Nových Zámcích na Slovensku přijali lékaři pacientku, která pochází z Číny a do země přicestovala před šedstadvaceti dny. Lékaři ji umístili do izolace, uvedl portál tvnoviny.sk

 

V Číně lékaři provedli studii, která měla potvrdit, že se virus nešíří z matky na dítě. Odebrali vzorky devíti ženám, které byly v třetím trimestru. Všechny výsledky byly negativní. 


V Hongkongu se zase vědci zabývají možností, že by se koronavirus přenášel potrubím. V jednom bytovém domě se zatím virem nakazilo pět lidí. Dva obyvatelé žijí v jiných podlažích, i přesto skončili v karanténě.

Podle portálu CNN není přenos potrubím neobvyklý. V roce 2003 při vypuknutí nemoci SARS se stalo potrubí hlavním zdrojem přenosu nákazy. Tehdy se na jednom sídlišti virem nakazilo 300 lidí, z nichž 42 nemoci podlehlo. 

V americké Kalifornii po dvoutýdenní karanténě pustili lékaři domů evakuované lidi z čínského Wu-chanu

V čínské provincii Chu-pej, kde je situace nejvážnější, lékaři potvrdili virus u deseti občanů Hongkongu. "Poté, co jsme byli informováni o situaci, jsme okamžitě pověřili Wuhanský hospodářský a obchodní úřad, aby poskytl veškerou možnou pomoc dotyčným obyvatelům Hongkongu," citoval portál CNN hongkongskou vládu. 

Světová zdravotnická organizace kvůli koronaviru uspořádala v úterý tiskovou konferenci. Na ní také oznámila jméno nového viru, nazývá se Covid-19, informoval portál CNBC. Je složený z počátečních písmen, která znamenají corona, virus a disease, v překladu onemocnění. 

Související obsah

Podle světové zdravotnické organizace je situace vážná. Zároveň ale podle ní existuje reálná šance virus porazit. Vakcína by prý měla být hotová za rok a půl.

Světová zdravotnická organizace se snaží urychlit vývoj vakcíny proti koronaviru:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz