Domácí

Za výbuch u Hamru může špatné zacházení s kyselinou, tvrdí policie

Policie pokročila ve vyšetřování loňské exploze chemických látek v areálu firmy Purum v obci Hamr na Jezeře. Při zásahu se zranilo celkem 17 lidí a jeden muž zemřel v důsledku nadýchání se toxických výparů. Podle policie výbuch způsobilo nedodržení postupu při likvidaci kyseliny sírové a hydroxidu sodného.

Areálem podniku Purum se ozvala 19. listopadu roku 2019 silná explozivní chemická reakce. Sanitky z místa neštěstí odvážely zraněné do nemocnic. "Při příjezdu byly dvě osoby v bezvědomí a jejich spolupracovníci na nich prováděli resuscitaci," řekl tehdy velitel zásahu hasičů Jan Přerovský. 

Na začátku bylo zraněných osm. Jejich počet ale začal stoupat i o zasahující záchranáře, zastavil se na čísle 17. Lidé pociťovali pálení očí a měli obtíže při polykání. Jeden z pacientů později zemřel. Policie nyní potvrdila informaci, že zemřel v důsledku nadýchání se toxických výparů. Všichni lidé ze zásahu i z nemocnic museli podstoupit vyšetření.

Související obsah

Kromě výsledků pitvy policie zveřejnila i to, co exotermickou reakci způsobilo. "Jednalo se o produkty chemické reakce vysoce koncentrované kyseliny sírové a silně zásaditého hydroxidu sodného s příměsmi dalších chemických sloučenin. V souvislosti s případem jsme zatím nikoho neobvinili a stále se nachází ve fázi prověřování," vysvětlila policejní mluvčí Ivana Baláková.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz