Druhé největší sériově vyráběné nákladní letadlo na světě Antonov An-124 Ruslan kódem NATO označované jako Condor přistálo v sobotu před půlnocí na letišti v Pardubicích. Na palubě mělo přes sto tun zdravotnického materiálu z Číny, který začali bez prodlení vykládat vojáci. Hasiči už v té době vyprazdňovali další letadlo v Praze.
Obří letoun dosedl na ranvej půl hodiny před půlnocí. Letěl z čínského Šen-čenu s mezipřistáním v pákistánském Karáčí.
Na letišti už bylo připraveno 115 vojáků, které čekalo ruční vykládání tisíců krabic s rouškami, respirátory, ochrannými obleky a dalším materiálem. Sedmadvacet nákladních tater je hned odváželo do skladu, odkud se budou dále distribuovat.
Jdeme na to pic.twitter.com/9AHNswRXdm
— Armda R (@ArmadaTweetuje) 21. bezna 2020
Po třídenní cestě Condor míří do Lipska, kde se po výměně posádky vydá v neděli na druhý let do Číny pro další náklad. Do Pardubic, kde jsou nejlepší podmínky pro přistávání obřích letounů, by se měl vrátit zase v úterý.
Pernou noc s vykládkou a rozvozem zdravotnického materiálu zažívali také hasiči na letišti Václava Havla v Praze, kde o něco dřív přistálo čínské letadlo s další dodávkou.
— Hasisk zchrann sbor R (@hasici_cr) March 22, 2020
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz