Koronavirus

Cestovka odmítá vrátit peníze, nutí mi vouchery, štve Marka. Není sám

Cestovka odmítá vrátit peníze, nutí mi vouchery, štve Marka. Není sám
Zdroj: Profimedia

Redakci TN.cz se ozvali hned dva nespokojení zákazníci CK Fischer, kterým se nelíbí, jak se cestovka postavila k jejich zájezdům, na které nemohli odcestovat kvůli pandemii koronaviru. Oba tvrdí, že jim firma odmítá vrátit peníze a místo toho jim opakovaně nabízí vouchery. Cestovka ale svůj postup hájí.

Alena Štětková měla na dovolenou se svojí sedmasedmdesátiletou maminkou odcestovat v půlce března. Den před odletem jí ovšem cestovka oznámila, že zájezd se nekoná.

"Slíbili, že mi zaplacené peníze vrátí na účet. Později se ozvali a nabídli mi voucher, který jsem odmítla," popisuje začátek peripetií Štětková pro TN.cz.

Po nějaké době cestovní kancelář ženu kontaktovala s tím, že pošle jen část peněz - tu, za kterou měla na dovolenou jet matka paní Štětkové v seniorském věku.

Související obsah

"A já, že tedy dostanu voucher. S tím už jsem byla ochotná se smířit. Jenže před pár dny se mi ozvali znovu, že peníze nebudou, protože jsem zájezd objednávala já a ne moje maminka," zlobí se Štětková. Vláda přitom v rámci balíčku opatření schválila, že lidé nad 65 let patří mezi skupiny, kterým mají cestovky peníze vrátit bez okolků.

"Přitom nařízení vlády nabylo účinnost až 16. března, tedy z mého pohledu oni zrušili zájezd dřív. Chování cestovky vůči mamce považuji za nemorální," má jasno Štětková. Navíc se obává, zda její matka vzhledem ke svému věku může čekat a zájezd absolvovat až příští rok.

"Po přijetí takzvaného Lex voucher nebylo bohužel zcela jasné, jakým způsobem se mají uplatňovat výjimky pro rizikové skupiny obyvatel. Z toho důvodu byla klientce sdělena informace o vrácení alespoň části peněz za zájezd. Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo zpřesnění výkladu tohoto zákona. Podle něj se výjimky vztahují na objednavatele zájezdu. Pokud je objednavatelem zájezdu člověk, který nepatří do skupiny osob, které mohou voucher odmítnout, pak se tato výjimka nevztahuje ani na další účastníky zájezdu," uvedl na dotaz TN.cz mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Cestovní kancelář Fischer kritizuje i Marek Barvínek, který měl touto dobou trávit spolu s blízkými dovolenou v Egyptě. Ten se už v březnu rozhodl zájezd stornovat a chtěl zpátky peníze. 

Související obsah

"Se storno poplatkem ve výši dvacet procent jsem souhlasil. Už je to měsíc a půl a peníze stále nemám. Místo toho mi Fischer stále nutí vouchery, které opakovaně odmítám," vypráví Barvínek. Podle něj přitom cestovka měla na zaslání peněz lhůtu 14 dní.

Navíc tvrdí, že se firma opakovaně ohání právním oddělením, což on považuje za zastrašovací taktiku. I v tomto případě mluvčí cestovky postup hájí, i když připouští menší chybu.

"Jsme přesvědčeni že postupujeme přesně podle platné legislativy. Připouštíme, že na počátku byly klientovi vypočteny storno poplatky ve výši 20 % a klient tedy od nás nedostal přesnou informaci, za což se omlouváme. Tento fakt byl způsoben tím, že se situace ohledně pandemie Covid-19 a vyhlášení nouzového stavu rychle vyvíjela a neměla v tu chvíli žádnou právní oporu v zákoně, protože se s takovou situací nikdo nikdy nesetkal," míní Bezděk.

I v tomto případě se odkazuje na takzvaný Lex voucher. "Ten dává cestovním kancelářím možnost využít ochrannou dobu a poskytnout klientům voucher za jejich neuskutečněný zájezd. Zákon platí retroaktivně a vztahuje se na zájezdy od 20. února do 31. srpna 2020. Zmíněný klient nepatří do žádné z rizikových skupin a na dovolenou měl odletět 10. května, čímž zcela naplňuje podmínky pro uplatnění tohoto zákona," má jasno mluvčí CK Fischer.

Mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich klientům radí, že se mohou bránit soudně. "V naší kompetenci opravdu není nařídit jakékoli firmě, aby vyplatila zákazníkům peníze. Ale mohou se na nás obrátit a pokusit se celý spor vyřešit mimosoudně," řekl Fröhlich na dotaz TN.cz. 

Poslechněte si, co k problematice zájezdů v době pandemie říká ministryně pro místní rozvoj:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz