Koronavirus

Do červené zóny. Pavlína popsala, jak letěla za přítelem do Švédska!

Na seznamu zemí, kam se zatím nedoporučuje Čechům cestovat, je Švédsko. Někteří lidé tam však přesto musí za prací nebo se po dlouhé době vracejí za rodinou. Jak vypadá cesta letadlem do červené zóny?

Pavlína žije v České republice, její přítel ve Švédsku. Naposledy se kvůli pandemii viděli před třemi měsíci. Teď se za ním rozhodla vyrazit. "Přítel je Švéd, on sem nemůže, takže jediná možnost – letím já za ním," vysvětluje.

Na semaforu zemí, kam lze vycestovat, je ale Švédsko červené, tedy rizikové. Cestující se tak po návratu musejí prokázat negativním testem nebo absolvovat čtrnáctidenní karanténu.

Nechat se ve Švédsku otestovat je ale pro cizince téměř nereálné, testů má totiž země nedostatek. "V Česku si ho můžu udělat do 72 hodin, ale vzhledem k tomu, že na to nějak nespěchám a nevadí mi být doma, tak jsem zvolila karanténu," říká Pavlína.

V době koronaviru se i v rámci cest po schengenském prostoru musí projít pasovou kontrolou. I při cestě letadlem nastala řada změn. Například jídelní servis je omezený a pouze na vyžádání.

"Zajímavostí v letadle ještě potom bylo, že pilot nám do sluchátka hlásil, že v případě, že by vypadly kyslíkové masky, tak si máme nejdřív sundat roušku nebo jakoukoli ochranu nosu a úst," přibližuje Češka.

Související obsah

Roušku musí mít cestující nasazenou po celou dobu letu. Po výstupu z letadla to už ale neplatí. Kontrola po příletu byla ale ve Stockholmu důslednější než v Praze.

"V příletové hale, ani na celém letišti neměl nikdo z personálu žádnou ochranu.Tam jsem musela rozvést důvod, proč jsem přiletěla, prohledali zavazadlo.Vyptávali se, jak a kde jsme se s přítelem seznámili, jak dlouho jsme spolu," vypráví Češka.

Letadlem z Prahy do Stockholmu cestovalo 64 lidí. Spoj Českých aerolinií létá momentálně dvakrát týdně - ve čtvrtek a v neděli.

pez, Eliška Kopánková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz