Domácí

Vláda rozšířila seznam bezpečných zemí. Kam bez obav cestovat? MAPA

Od 15. června mohou Češi začít téměř bez omezení cestovat po Evropě. Vláda v pondělí rozšířila seznam zemí, kam je možné bezpečně vyjet. Rozdělila Evropu do tří kategorií podle barev. Mezi nejbezpečnější země patří například Chorvatsko, Polsko, Německo nebo Řecko, naopak mezi rizikovými je Švédsko a Velká Británie.

Epidemiologická situace se ve většině zemí Evropy vyvíjí dobře, stejně tak i v České republice. Vláda se proto v pondělí rozhodla rozšířit seznam zemí, kam mohou letos v létě Češi bez obav vycestovat. Z původních sedmi se jejich počet zvýšil na devatenáct. 

Evropské země vláda rozdělila do tří kategorií podle barev, přičemž 19 bezpečných států označila zelenou barvou. Patří mezi ně oblíbená letní destinace Čechů Chorvatsko, dále například Řecko, Kypr, Bulharsko, ale také Pobaltí nebo všechny naše sousední státy.

Zdroj: MZ ČR

Oranžovou barvou byly označeny mírně rizikové oblasti, kde situace není ještě příliš příznivá. Jedná se například o Francii, Itálii nebo Španělsko. Červené země představují vysoké riziko. Aktuálně by se tudíž Češi měli raději vyhnout dovolené ve Švédsku a Velké Británii.

Související obsah

"Do zeleně a oranžově označených zemí mohou Češi cestovat bez omezení při návratu zpět. Test však bude vyžadován při cestě z červeně označených zemí. Cizinci přijíždějící do ČR se budou prokazovat testem při cestě z oranžových a červených zemí," vysvětluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Jsme připraveni se vrátit k normálu i v otázce cestování," doplnil ho ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Adam Vojtěch na tiskové konferenci představil rozdělení Evropy do tří kategorií:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz