Koronavirus

Bělehrad vyhlásil zákaz vycházení. Ulice zaplavily tisíce demonstrantů

Tisíce demonstrantů zaplavily ulice srbského Bělehradu, kde protestovaly proti zpřísněným opatřením proti šíření koronaviru. Rozzuřil je víkendový zákaz vycházení, který srbský prezident vyhlásil pro obyvatele metropole. V posledních dnech začal počet nakažených v zemi prudce stoupat.

Dav rozlícených demonstrantů se pokusil proniknout do budovy Národního shromáždění. V ulicích protestující odpalovali pyrotechniku, vzduchem létalo kamení. Tisíce obyvatel Bělehradu do ulic metropole vyhnal zákaz vycházení, který prezident Aleksandar Vučič oznámil na nadcházející víkend.

"Zakazují se všechna veřejná shromáždění více než pěti lidí uvnitř i venku. Od pátku vyhlašujeme zákaz vycházení, který potrvá do pondělí. V pondělí situaci znovu vyhodnotíme," informoval srbský prezident.

Policie demonstranty rozháněla slzným plynem. Situaci se podařilo zklidnit až nad ránem.

V sedmimilionovém Srbsku se dosud koronavirem nakazilo více než 16 tisíc lidí a 330 zemřelo. V posledních dnech ale počet nových případů začal prudce stoupat. Za posledních 24 hodin přibylo 299 nemocných a zemřelo 13 lidí.

Související obsah

Nejkritičtější situace je v Bělehradě. "Čtyři tisíce lidí jsou v nemocnicích. Všechny bělehradské nemocnice jsou téměř plné," prohlásil Vučič.

Demonstranti z nástupu druhé vlny pandemie viní vládu. "Protestujeme, protože prezident nejdřív stav nouze zrušil, aby se mohly konat volby, a teď ho chce zase zavést. To se nám nelíbí," uvedl jeden z protestujících.

Srbsko bylo první zemí Evropy, kde se od vypuknutí pandemie koronaviru konaly parlamentní volby. Srbové šli k urnám před dvěma týdny a ve volbách drtivě zvítězila vládní Srbská pokroková strana, což ještě víc upevní už tak silné postavení prezidenta Vučiče. Ten přiznává, že vláda udělala při zvládání pandemie chyby.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz