Volby 2020

Česnek, roušky i lépe placená práce. Na co jednotlivé strany lákají voliče

České politické strany odstartovaly předvolební kampaně. Zatímco ANO sází na roušky, Starostové a nezávislí chtějí vyhánět zlo česnekem. Komunisté slibují staré dobré časy a Piráti boj proti šmejdům. Podívejte se, na co dalšího lákají voliče!

Předvolební období je pro politiky příležitost k velkým slibům a velkorysým darům pro voliče. Ačkoli se kampaně řady z nich mohou zdát zvláštní, strany zřejmě dobře ví, na co lidé slyší.

ANO

Strana s nejsilnějším zastoupením, v jejímž čele stojí premiér Andrej Babiš, jde do voleb s heslem "Ukázaná platí!". Hnutí svou kampaň zahájilo ve čtvrtek v Olomouci a zahájení se zúčastnila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Předseda vlády plánuje navrhnout, aby stát rozdal třem milionům seniorů část svých zásob roušek a respirátorů. Rozvážet by je měla Česká pošta. Konkrétní program však ANO zatím nepředstavilo.

ČSSD

Sociální demokraté, jejichž předsedou je ministr vnitra Jan Hamáček, odstartovali kampaň v pátek v ostravské části Vítkovice. Strana sází na bývalého primátora Ostravy Petra Kajnara. Ten slíbil, že ČSSD pomůže dobýt zpět Moravskoslezský kraj.

Stěžejním bodem programu sociálních demokratů je snížení nezaměstnanosti, problematika levné práce a zajištění dostatku lékařů a léků. Heslem kampaně je "V krizi vás ochráníme". Jako dárek pro voliče si strana připravila něco speciálního – lahvičky dezinfekce oblečené do červeného svetru, který se během pandemie díky Hamáčkovi stal ikonickým.

STAN

Zřejmě nejkurióznější kampaň zahájilo hnutí Starostové a nezávislí. Jejich symbolem pro volby 2020 se stal česnek. "Má schopnost léčit, uzdravovat a čistit. Říká se, že zahání zlé duchy a pomáhá proti upírům," tvrdí šéf STAN Vít Rakušan.

Související obsah

S jeho pomocí hodlá hnutí vyhnat zlé duchy z vedení krajů. Kampaň odstartovala v pondělí před budovou středočeského krajského úřadu v Praze. Tamní hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou má nahradit kandidátka za STAN Petra Pecková.

Hnutí láká občany na úřady vstřícné k lidem, výstavbu sportovišť a cyklostezek, podporu obnovitelných zdrojů a přerozdělení krajských dotací. Slibují také podporu domácího průmyslu a lokálních zemědělců.

Starostové a nezávislí zahájili předvolební kampaň netradičně:

KSČM

Předvolební kampaň komunisté odstartovali na tradičním setkání s občany ve Svojšicích na Pardubicku. Lidem slibují zejména sociální jistoty a standard, na který byli zvyklí před listopadem 1989.

"To, co nám ukradli, nám musí vrátit!" hlásal místopředseda Ústředního výboru KSČM Václav Ort. Poslanec Zdeněk Ondráček v rámci kampaně sází na krásu stranických kolegyň.

Oficiální kampaň odstartovali i komunisté:

Přehled dalších předvolebních kampaní najdete na následující straně.

ODS

Občanští demokraté si ve volbách 2020 věří. "Nikdo jiný nemůže do letošních voleb představit tak silný tým, jaký nabízíme my. Je to kompetentní, schopný politický tým a bude to ten nejsilnější tým těchto voleb," prohlásil při červnovém zahájení kampaně v pražské Grébovce předseda strany Petr Fiala.

ODS plánuje postavit Česko na nohy a zbavit Jermanovou pozice hejtmanky. Občanští demokraté také slibují plné zprovoznění chytré karantény, podporu domácí ekonomiky a úspory v rámci státního rozpočtu. Plánují skoncovat se zbytečnými výdaji a státním alibismem.

Související obsah

TOP 09

"Pohněme s tím. Společně!" zní heslo TOP 09 pro kampaň v letošních krajských a senátních volbách. Hnutí slibuje zatočit s neschopnými hejtmany a účinný boj se suchem a nedostatkem vody.

"Někteří současní hejtmani patrně zapomněli na to, že nepracují pro dobro vlastní peněženky a pro budování papalášských manýrů, ale pro budoucnost kraje a jeho občany. Ve Středočeském kraji by mohli vyprávět," prohlásila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Piráti vyrazili do voleb s heslem "Šance na lepší budoucnost":

Piráti

"Ještě jsme vás nezklamali," tvrdí Piráti v návaznosti na své předvolební heslo "Šance změnit budoucnost". Slibují tvrdý boj proti šmejdům i změny v rámci školství. Strana se plánuje zaměřit také na transparentní hospodaření v rámci krajů a lepší dostupnost zdravotních a sociálních služeb.

"Klíčem k prosperitě společnosti je otevřenost, transparentnost, svoboda informací, kvalitní veřejné služby, použití nových technologií a zapojení občanů do rozhodování. Nabízíme alternativu kraje bez korupce, nesmyslných dotací, politických trafik a klientelismu. Chceme, aby krajské úřady nebyly pro aktivní občany byrokratickou překážkou, ale příležitostí zapojit se do veřejného dění a rozvoje svého okolí," tvrdí lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Související obsah

SPD

Hnutí pod vedením Tomia Okamury zatím konkrétní program nepředstavilo. Součástí předvolební kampaně je spíše soubor zvučných hesel, přičemž některá narazila na nepochopení ze strany občanů. Příkladem je slogan o inkluzi na autobusu, který jeho řidiče urážel natolik, že odmítal usednout za volant.

Dlouhodobě SPD podporuje snížení daní a úsporu zbytečných "výdajů na nepřizpůsobivé, solární barony či politické neziskovky". "Vláda nehledá úspory a vše řeší zadlužováním země," hlásá hnutí.

Přehled dalších předvolebních kampaní najdete na následující straně.

Trikolóra

Hnutí občanů, v jehož čele stojí Václav Klaus mladší, prosazuje regulaci zákonů i počtu úředníků. Plánuje podporu českých firem doma i v zahraničí a obranu české koruny před přijetím eura.

"Nechceme být znovu zemí s omezenou suverenitou. Chceme návrat fungování EU před Lisabonskou smlouvu, protože současnou podobu EU považujeme za neudržitelnou. Chceme také moderní policii, která vymáhá právo a pořádek bez výjimky. Nepřipustíme vznik "no-go" zón, tedy lokalit, kde zákony naší země neplatí," slibuje hnutí v rámci svého programu.

Hnutí Trikolóra jde do krajských a senátních voleb vůbec poprvé:

KDU-ČSL

Koalice KDU-ČSL a ODS za podpory Soukromníků zahájila předvolební kampaň 25. srpna. Nejzásadnějším bodem programu patří řešení nezaměstnanosti a hospodářský rozvoj Karlovarského kraje. Strana se hodlá zasadit také o zkvalitnění dopravy, školství a zdravotnictví.

"Chceme podpořit hlavně oblasti, které byly současnou krizí nejvíce zasaženy," prohlásila lídryně kandidátky a zastupitelka Karlovarského kraje Oľga Haláková.

Zelení

Strana zelených zahájila kampaň v pátek 28. srpna cyklistickou vyjížďkou po Ostravě. Samotný start kampaně pak proběhl v obchodním centru Nová Karolína. Strana se považuje za "jedinou čistou volbu" a volá po zodpovědnosti a ekologickém hospodaření.

Spolu s hnutím STAN a Nezávislí Zelení založili web "Není nám to jedno", kde občany Moravskoslezského kraje budou pravidelně informovat o chystaných krocích. Strana plánuje zejména zabránit dalšímu rušení nemocnic, podpořit kvalitu vzdělávání a zodpovědné zacházení s přírodními zdroji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby 2020

Důležité Události

Píše se na Deník.cz