Volby 2020

Volby 2020: Za členství ve volební komisi více peněz. Jak se přihlásit

Volby 2020: Za členství ve volební komisi více peněz. Jak se přihlásit
Zdroj: Profimedia

Bez volební komise by volby neproběhly. Zaznamenává účast voličů, počítá hlasy a kontroluje jejich platnost. Jsou dva způsoby, jak se k práci v komisi dostat. Letos za ni navíc stát nabízí vyšší odměnu, protože souběžně vybíráme krajské zastupitele a senátory. Jak na to?

Usednout ve volební komisi mohou všichni občané Česka. Tato možnost je otevřená i cizincům, kteří mají v tuzemsku právo volit. Přihlášeni musejí být k trvalému pobytu, občanům z jiné země Evropské unie stačí pobyt přechodný. 

Zájemce musí být plnoletý a nesmí zároveň kandidovat do krajského zastupitelstva nebo Senátu. Zákon pamatuje také na trestní bezúhonnost. Dveře volební komise se před vámi zavřou také v případě, že máte omezenou svéprávnost nebo jste voják na zahraniční misi.

Jak se stát členem volební komise

Pokud splňujete pdmínky, přihlásit se můžete na obecním úřadu. Ve výběru komisařů ale mají přednost politické strany. "Každá volební strana může delegovat nejpozději 30 dnů přede dnem voleb jednoho člena a jednoho náhradníka do okrskové volební komise v každém volebním okrsku, ve kterém se do příslušného zastupitelstva volí," informuje ministerstvo vnitra.

Pokud to strana nabízí, je možné se také přihlásit přímo u ní, a ona vás potom na úřadě deleguje svým jménem.

Související obsah

Seznam svých komisařů předává strana starostovi obce. Jelikož jich bývá nedostatek, doplňuje obvykle zbytek komisařů z dobrovolníků, kteří se sami přihlásili na úřadě, anebo ze zaměstnanců úřadu.

Každá okrsková volební komise musí mít přinejmenším pět členů. Ve výjimečných případech se tolerují i čtyřlenné komise.

Odměna za práci ve volební komisi

Každý člen volební komise má nárok na odměnu za výkon funkce pro člena volební komise. Jedná se o jednorázovou částku, ne o plat. Protože letos proběhnou souběžně krajské i senátní volby, vyšplhá se na 2200 korun (základní je 1800 korun).

V čele volební komise stojí předseda, kterého všichni členové losují na ustavující schůzi svolané starostou obce. Ten letos dostane odměnu ve výši 2600 korun (základní je 2200 korun), na 2500 korun (základ je 2100 korun) si pak přijde místopředseda komise.

Jestliže volby připadají na den, kdy máte být v práci, zaměstnavatel vám musí poskytnout volno a navíc poskytnout plnou náhradu mzdy. Tu mu pak kompenzuje příslušný obecní úřad.

Související obsah

Více peněz za práci ve volební komisi ale nejsou jedinou letošní změnou. Volby budou doprovázet přísná hygienická opatření kvůli koronavirové pandemii. Nezbytné budou roušky, respirátory nebo jiná ochrana dýchacích cest. Ve volebních místnostech bude rovněž muset být dezinfekce na ruce.

Volební komise dohlíží na to, aby volby v daném okrsku probíhaly podle zákona. V průběhu voleb zaznamenává účast voličů a kontroluje tajnost hlasování. Po ukončení voleb sčítá hlasy a ověřuje jejich platnost.

K volbám jdou Češi v pátek 2. a v sobotu 3. října. Volí se do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu.


Lidé nakažení koronavirem budou moct hlasovat z karantény. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Volby 2020

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz