Domácí

Rádio přechází na "digitál," starý druh vysílání čeká vypnutí!

Rádio přechází na "digitál," starý druh vysílání čeká vypnutí!
Poker - Rádio Zdroj: Thinkstockphotos

Po digitalizaci televizního vysílání čeká nyní stejný krok i vysílání rozhlasové. Zároveň s nástupem modernější technologie ovšem skončí část staršího, analogového vysílání. To stále ladí asi sto tisíc Čechů.

Harmonogram přechodu na digitální rozhlasové vysílání DAB+ představil Český rozhlas spolu s Českými radiokomunikacemi na čtvrteční tiskové konferenci.

Společnosti oznámily, že od nynějška je digitálním signálem pokryto 95 procent obyvatel Česka. "Rozhlas je v mediálním světě poslední baštou analogového vysílání, digitalizace je nevyhnutelná pro další rozvoj. DAB+ nabízí zvuk v CD kvalitě, pro jeho poslech není potřeba připojení k internetu," vysvětlil generální ředitel Českých radiokomunikací Vít Vážan. Do digitálu se také potenciálně "vejde" mnohem více stanic - skoro stovka celoplošných a asi 800 regionálních.

Přesto si posluchači za kvalitnější zvuk nebo přenos jednoduchých obrázků či textu budou muset připlatit - k příjmu digitálního signálu je totiž třeba vlastnit moderní rádio, které si s technologií "rozumí." "Spolu s nástupem této nové technologie ovšem zároveň k 31. prosinci 2021 vypínáme vysílání na středních a dlouhých vlnách (AM)," oznámil ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Dodal, že AM rádio stále poslouchá asi 100 tisíc lidí, především seniorů.

Související obsah

Analogově funguje i dnes nejrozšířenější vysílání známé pod zkratkou FM. O to Češi minimálně ještě několik let nepřijdou, obě technologie budou fungovat vedle sebe.

Nová rádia schopná přijímat digitální signál nebudou velmi brzy muset řešit lidé kupující nové auto. Evropská unie totiž rozhodla, že od letošního prosince musejí všechna auta vyrobená v EU mít povinně rádio schopné přijímat vysílání DAB+.

Škoda Auto ovšem na konec roku nečeká, všechny její nové vozy jsou moderními rádii vybaveny plošně už teď.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz