Volby 2020

ON-LINE: Úmrtí a podezření na podvod! První den voleb provázely problémy

Česko má za sebou první den voleb do krajských zastupitelstev i doplňovacích voleb do třetiny Senátu. Odvoleno mají někteří přední politici i prezident Miloš Zeman. První den se volební komise setkaly se dvěma vážnějšími problémy. Do Loun vyjeli záchranáři ke zkolabovanému muži, oživit už se ho nepodařilo. Policie prověřuje možnost narušení regulérnosti voleb na Karvinsku. Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu v 8:00.

Od 14. hodiny, kdy se po celém Česku otevřely volební místnosti, mohli lidé v pátek hlasováním podpořit své favority v krajských a senátních volbách. Ti, kteří to nestihli do 22. hodiny, mohou k volbám přijít v sobotu v čase od 8 do 14 hodin.

Sociální sítě se jenom hemží výzvami politiků, aby lidé přikládali důležitost i těmto volbám a šli hlasovat. Krajské i senátní volby totiž tradičně mívají velmi nízkou účast. V tomto ohledu je obvykle poráží jen volby do Evropského parlamentu.

K volbám se v pátek vypravila řada čelních představitelů státu. Odvoleno už má například prezident Miloš Zeman, který před čtvrtou hodinou odpoledne svůj hlas odevzdal jako obvykle v pražských Stodůlkách. "Každé volby jsou důležité, jsou-li demokratické," sdělil novinářům poté, co vyšel z volební místnosti.

Na jeho volební výpravu se můžete podívat ve videu:

Volit byl i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který dorazil tradičně v červené barvě. Volit byl i šéf KSČM Vojtěch Filip, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, lídr občanských demokratů Petr Fiala či premiér Andrej Babiš.

K volbám v Lounech vyjeli v pátek odpoledne záchranáři, na toaletách byl nalezen asi 70letý muž v bezvědomí. Záchranáři se snažili muže oživit, ten ale kvůli náhlé zástavě oběhu zemřel.

V Moravskoslezském kraji zasahovali strážníci kvůli podezření na kupčení s hlasy. Zapisovatelka pojala podezření, že jsou do volební místnosti sváženi lidé.

"V souvislosti s prvním volebním dnem prošetřujeme okolnosti možného narušení regulérnosti voleb v okrese Karviná. Policisté shromažďují všechny potřebné informace, z toho důvodu nemůžeme nyní sdělit další podrobnosti," sdělili policisté.

Účast v jižních Čechách je hojná. Tvoří se fronty na hlasování. O tom se můžete sami přesvědčit ve videu:

Volby do krajských zastupitelstev probíhají ve všech krajích. Pražané si své zastupitele budou volit až v komunálních volbách za dva roky. Senátní volby probíhají pouze ve třetině obvodů.

Mimořádné podmínky kvůli koronaviru

Část voličů už má odhlasováno z předchozích dnů kvůli mimořádné situaci kolem epidemie koronaviru. Ve středu mohli lidé s Covidem-19 nebo povinnou preventivní karanténou volit drive-in způsobem. Ne všichni ale tuto možnost dostali. Do redakce TN.cz napsal čtenář, který se o tom, že má koronavirus dozvěděl až v pátek, tj. v den voleb.

Související obsah

Drive-in volby z auta nestihl a zajímalo by ho, jestli má ještě nějakou jinou možnost, jak se voleb zúčastnit, když k nim osobně nemůže. "Rád bych šel volit. Bohužel od dnešního dne jsem v karanténě. Nestihl jsem ani včasnou registraci k volbě do přenosné schránky," popsal.

Kromě voleb Češi hlasují i v referendech. Konají se na 11 místech. Více informací se dozvíte v tomto videu:

Bohužel, ti, co se dostali do podobné situace, mají smůlu. Lidé v karanténě, kteří nemohli přijet autem, se museli do čtvrtka 1. října do 20:00 ohlásit na krajském úřadě. Ve dnech řádného termínu voleb se pak za nimi dostaví komise v ochranných prostředcích a s přenosnou urnou.

"Kdo si nestihl zavolat do čtvrtečních 20:00 a objednat se a dostane se mezitím do karantény, tak už nemůže volit," řekla pro TN.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Související obsah

Jak volit

Vzhledem k aktuálně probíhající epidemii koronaviru je třeba mít na paměti, že ve volebních místnostech je povinné mít na sobě roušku. Komise dá každému voliči prázdnou obálku, do které pak za plentou vloží hlasovací lístek. Ten může vložit pouze jeden, a to v případě krajských i senátních voleb. Vodítkem k tomu, jak obálky a lístky nepomíchat, může být stejná barva volebního lístku a obálky, do které patří.

Hlasovat mohou voliči jedině v rouškách, počet lidí v místnostech je omezen. Pro více informací se podívejte na video:

V případě voleb do krajských zastupitelstev může volič využít i tzv. preferenční hlasy. Na jednom hlasovacím lístku může označit maximálně čtyři kandidáty. Může si vybrat také to, jestli podpoří konkrétní hnutí, stranu, nebo pouze jednotlivce. Do obálky však může volič vložit pouze jeden hlasovací lístek.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz