Volby 2020

Volební debakl ČSSD! Přijde o senátory, křesla v krajích i peníze

Jedním z poražených letošních voleb je Česká strana sociálně demokratická, které volby vůbec nevyšly.

 Sázka na červený svetr předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi vůbec nevyšla. Sociální demokraté obhajovali 10 senátorských křesel a už po prvním kole senátních voleb je jasné, že o šest z nich přijdou.

Straně se nedařilo ani v krajských volbách, kde obhajovala 125 křesel. V nových krajských zastupitelstvích nebude mít partaj víc než 40 mandátů. Před čtyřmi lety získala ČSSD 15 % hlasů, letos to bude jen kolem pěti procent. Navíc poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji.

"Máme čisté svědomí, že jsme udělali maximum. A říkal jsem, že pokud v některých krajích budeme přes 10 %, tak to bude úspěch. A ukázalo se, že takové kraje jsou. Na druhou stranu jsou kraje, kde jsem očekával lepší výsledek. Tento výsledek odpovídá celkovému dlouhodobému postavení sociální demokracie na politické scéně. Kdyby to bylo o dvě procenta lepší a kdyby jeden až dva kraje ještě přes pět procent prošly, tak bych byl z principu spokojen,“ okomentoval neslavný výsledek předseda strany Hamáček.

Související obsah

Pro ČSSD to znamená i velkou díru v rozpočtu. Ztráta hlasů znamená totiž i ztrátu bonusů, které strany získávají za získané hlasy. Sociální demokraté přitom poslední roky mají poněkud napjatý rozpočet. Za rok 2018 například vykázali ztrátu 33 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby 2020

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz