Volby 2020

Volební debakl ČSSD! Přijde o senátory, křesla v krajích i peníze

Jedním z poražených letošních voleb je Česká strana sociálně demokratická, které volby vůbec nevyšly.

 Sázka na červený svetr předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi vůbec nevyšla. Sociální demokraté obhajovali 10 senátorských křesel a už po prvním kole senátních voleb je jasné, že o šest z nich přijdou.

Straně se nedařilo ani v krajských volbách, kde obhajovala 125 křesel. V nových krajských zastupitelstvích nebude mít partaj víc než 40 mandátů. Před čtyřmi lety získala ČSSD 15 % hlasů, letos to bude jen kolem pěti procent. Navíc poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji.

"Máme čisté svědomí, že jsme udělali maximum. A říkal jsem, že pokud v některých krajích budeme přes 10 %, tak to bude úspěch. A ukázalo se, že takové kraje jsou. Na druhou stranu jsou kraje, kde jsem očekával lepší výsledek. Tento výsledek odpovídá celkovému dlouhodobému postavení sociální demokracie na politické scéně. Kdyby to bylo o dvě procenta lepší a kdyby jeden až dva kraje ještě přes pět procent prošly, tak bych byl z principu spokojen,“ okomentoval neslavný výsledek předseda strany Hamáček.

Související obsah

Pro ČSSD to znamená i velkou díru v rozpočtu. Ztráta hlasů znamená totiž i ztrátu bonusů, které strany získávají za získané hlasy. Sociální demokraté přitom poslední roky mají poněkud napjatý rozpočet. Za rok 2018 například vykázali ztrátu 33 milionů korun.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz