Volby 2020

V krajích vznikají další koalice. V jižních Čechách míří ANO do opozice!

Koaliční vyjednávání po volbách pokračují a jasno už je v dalších krajích. V Jihočeském kraji se rýsuje spolupráce pěti subjektů a vítězné hnutí ANO tam míří do opozice. V Libereckém kraji bude vládnout koalice utvořená kolem vítězných Starostů pro Liberecký kraj.

Právě Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby potřetí v řadě, a to s velkým náskokem. Získali 22 křesel v krajském zastupitelstvu. Spolupráci s druhým nejúspěšnějším hnutím ANO ale odmítli. Přednost dali ODS a Pirátům. Ve funkci hejtmana Libereckého kraje bude pokračovat Martin Půta (SLK).

"S hnutím ANO i SPD chceme v zastupitelstvu spolupracovat. Pokud budou v zastupitelstvu i ve výborech přicházet s racionálními návrhy, budeme přistupovat bez předsudků," uvedl Martin Půta. V radě budou mít Starostové pro Liberecký kraj pět zástupců a po dvou ODS a Piráti.

Související obsah

Téměř jasno už je i v Jihočeském kraji. Také tam ale vznikající koalice vyšachuje ANO, přestože hnutí volby těsně vyhrálo. Vládnout tam bude ODS společně s KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD a Jihočechy 2012. Na funkci hejtmana aspiruje Martin Kuba z ODS.

Jihomoravský kraj povede podle všeho lidovec Jan Grolich a v čele Moravskoslezského zůstane zřejmě Ivo Vondrák (ANO). Na spadnutí byl vznik koalice také v Karlovarském kraji, a to pod vedením vítězného hnutí ANO. Spolupráci s ním ale na posledních chvíli odmítl klíčový partner Místní hnutí za harmonický rozvoj.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby 2020

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz