Volby 2020

V krajích vznikají další koalice. V jižních Čechách míří ANO do opozice!

Koaliční vyjednávání po volbách pokračují a jasno už je v dalších krajích. V Jihočeském kraji se rýsuje spolupráce pěti subjektů a vítězné hnutí ANO tam míří do opozice. V Libereckém kraji bude vládnout koalice utvořená kolem vítězných Starostů pro Liberecký kraj.

Právě Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby potřetí v řadě, a to s velkým náskokem. Získali 22 křesel v krajském zastupitelstvu. Spolupráci s druhým nejúspěšnějším hnutím ANO ale odmítli. Přednost dali ODS a Pirátům. Ve funkci hejtmana Libereckého kraje bude pokračovat Martin Půta (SLK).

"S hnutím ANO i SPD chceme v zastupitelstvu spolupracovat. Pokud budou v zastupitelstvu i ve výborech přicházet s racionálními návrhy, budeme přistupovat bez předsudků," uvedl Martin Půta. V radě budou mít Starostové pro Liberecký kraj pět zástupců a po dvou ODS a Piráti.

Související obsah

Téměř jasno už je i v Jihočeském kraji. Také tam ale vznikající koalice vyšachuje ANO, přestože hnutí volby těsně vyhrálo. Vládnout tam bude ODS společně s KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD a Jihočechy 2012. Na funkci hejtmana aspiruje Martin Kuba z ODS.

Jihomoravský kraj povede podle všeho lidovec Jan Grolich a v čele Moravskoslezského zůstane zřejmě Ivo Vondrák (ANO). Na spadnutí byl vznik koalice také v Karlovarském kraji, a to pod vedením vítězného hnutí ANO. Spolupráci s ním ale na posledních chvíli odmítl klíčový partner Místní hnutí za harmonický rozvoj.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz