Zahraničí

Nákladní loď přistála na ISS, přivezla astronautům vánoční dobroty i dárky

Nákladní loď přistála na ISS, přivezla astronautům vánoční dobroty i dárky
Zdroj: NASA

Nová bezpilotní zásobovací loď Cargo Dragon společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý úspěšně přistála na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Kromě tun materiálu k vědeckým pokusům přivezla sedmi astronautům slavnostní vánoční večeři včetně krocana a dárky.

Nákladní Dragon (Drak) na rozdíl od svého menšího předchůdce nemusel být z oběžné dráhy stažen robotickým ramenem, ale zakotvil sám pouhý den poté, co odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska NASA.

Jeho “parkovací“ místo je vzdáleno pouhých čtyři a půl metru vedle pilotované kosmické lodi Crew Dragon, kterou před třemi týdny přiletěli na stanici čtyři astronauti. Je to poprvé, kdy má SpaceX ve vesmíru dvě svá vesmírná plavidla najednou, píší zahraniční média.

Související obsah

Cargo Dragon měl na palubě téměř tři tuny nákladu. Materiál k vědeckým experimentům, modul vzduchové komory, ale také pečeného krocana a další dobroty k vánoční večeři i dárky pro posádku.

Na ISS pobývá v současné době sedm astronautů a astronautek, kromě dvou Američanů a dvou Američanek, jsou tam dva Rusové a jeden Japonec.

mch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz