Zahraničí

Volitelé svými hlasy vyberou nového prezidenta USA. Ustoupí Trump?

I když Američané vybírali svého příštího prezidenta už před více než měsícem, proces stále není u konce. V průběhu pondělka se ve všech státech USA scházejí takzvaní volitelé reprezentující řadové voliče, aby odevzdali své hlasy a vybrali tak Bidena nebo Trumpa.

I když ve volbách na začátku listopadu odevzdávali hlasy Joe Bidenovi nebo Donaldu Trumpovi řadoví Američané, rozhodující úlohu hraje takzvaný sbor volitelů.

Volitelé se napříč všemi americkými státy scházejí během pondělí, aby odevzdali své hlasy a vybrali tak muže, který příští čtyři roky zemi povede. I navzdory pandemii se ve většině států volitelé setkávají osobně, pouze Colorado, Nevada a Utah upřednostnily videokonference.

Jako první odevzdají své hlasy volitelé na východním pobřeží Spojených států - a to v deset hodin ráno místního času (16 hodin našeho času). Celý maraton skončí o devět hodin později na Havaji. Sbor hlasy také spočítá a vyhotoví je hned v šesti kopiích - mimo jiné pro různé státní instituce. 

Volitelů je celkem 538 a každý stát USA jich má jiný počet - čím víc má obyvatel, tím víc má volitelů. Vyhrát tak nemusí kandidát s vyšším počtem odevzdaných hlasů řadových voličů - přesně to se stalo před čtyřmi lety, kdy Hillary Clintonová měla sice víc hlasů od lidí, ale Donald Trump více volitelů, což mu zajistilo vítězství.

Související obsah

K výhře je přitom potřeba dostat na svoji stranu 270 volitelů. Joe Biden jich má podle ohlášených výsledků, které úřadující prezident opakovaně napadá, v tuto chvíli 306, vede tedy s velkým náskokem.

Kongres 6. ledna oficiálně spočítá jejich hlasy a oznámí výsledky. Volitelé by měli respektovat hlasování lidu v jednotlivých státech, občas se ale najdou tací, kteří se vzepřou. V roce 2016 se proti Hillary Clintonové obrátilo hned pět "jejích" volitelů, proti Trumpovi dva. Jak ovšem připomíná CNN, za takovouhle rebelii hrozí pokuty.

Poté, co výsledek hlasování schválí Kongres, následuje 20. ledna inaugurace nové hlavy státu. Vše nasvědčuje tomu, že navzdory Trumpově vytrvalému odporu a neuznání porážky se novým americkým prezidentem stane Joe Biden.

Připomeňte si Trumpovo odmítání výsledku voleb v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz