Zahraničí

Počet nakažených v Německu strmě roste, Sasko z šíření viru viní Čechy

Počet nakažených dramaticky stoupá v Německu. Za posledních 24 hodin tam přibylo 30 000 nakažených, což je nejvíce od začátku epidemie. Nejvážnější je situace v Sasku, které leží na hranici s Českem. A právě Češi podle místních můžou za rychlé šíření viru.

Předvánoční nákupy v Drážďanech a jiných saských městech nebo dojíždění přes hranice za prací. To je podle řady německých médií i politiků důvodem, proč počty nakažených v Sasku tak rychle rostou.

"Právě jsem prodělala koronavirus. Před nákupním centrem jsem potkala už třetího Čecha. Aby bylo možné vynutit zákaz nakupování, musíme zde co nejdříve zavést přísnější kontroly," nechala se slyšet saská politička Susanne Schaperová.

O tom, že se virus do Saska šíří z Česka, je přesvědčen i starosta Budyšína. Do města a jeho okolí každý den dojíždí za prací okolo 20 000 Čechů. Němci žijící v Sasku zase nakupují nebo navštěvují své přátele v českém příhraničí.

Ve středu Sasko zavedlo lockdown. Otevřené jsou jen klíčové prodejny - jako třeba obchody s potravinami, trhy, lékárny, čerpací stanice nebo hotely. Přeshraniční cesty za nákupy Sasko zakázalo.

"V souladu s nařízeními budeme vracet řidiče a další návštěvníky a také sepíšeme zprávu o spáchaném přestupku," sdělil policista Andrzej Rydzik.

Související obsah

Jedním z řešení pandemie koronaviru je očkování. To teď v přímém přenosu dostal vicepremiér Spojených států Mike Pence. Chce tak zvýšit důvěru Američanů k vakcíně.

Očkování proti koronaviru je ve Spojených státech v plném proudu. Jedinou schválenou očkovací látkou je zatím ta od firmy Pfizer. Teď poradní komise amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv většinovým počtem hlasů doporučila nouzové nasazení vakcíny od firmy Moderna, která má účinnost 94,5 procenta.

"Pogratulujme si k tomu, že jsme dokázali schválit povolení pro nouzové použití u druhé vakcíny. Doufejme, že to spolu s dalšími kroky nakonec pomůže pandemii zastavit," uvedl člen poradní komise Arnold Montocon.

Koronavirus řádí i na Slovensku, kde se také zpřísňují opatření. Nákazu test potvrdil u premiére Igora Matoviče.

tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz