Domácí

Novoroční poselství premiéra: Cestou k normálnímu životu je očkování!

K solidaritě a očkování vyzval české občany premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém novoročním projevu. Jeho poselství se týkalo výhradně pandemie koronaviru, kvůli které má Česko za sebou podle něj jeden z nejtěžších let v historii.

"Když jsem k vám promlouval přesně před rokem, tak jsem netušil, co nás čeká. Rok 2020 zůstane zapsán v historii České republiky jako jeden z nejtěžších, které jsme prožili," uvedl premiér na začátku projevu.

"Je mi to líto a omlouvám se. Volili jsme mezi špatným a horším a lidské životy v této situaci musely dostat přednost," omluvil se Babiš lidem za opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru. "Udělali jsme řadu chyb, ale taky jsme se poučili," dodal.

Vyzdvihl práci zdravotníků, zaměstnanců hygienických stanic, hasičů, pečovatelů v domovech seniorů, příslušníků armády a dalších. "Krize je příležitost, jak ze sebe dostat to nejlepší. V digitalizaci jsme udělali takový skok, který by nám normálně trval několik let," vyzdvihl Babiš.

Související obsah

Vyzval Česko k solidaritě a upozornil na to, že zatímco během první vlny lidé byli solidární, ve druhé ne. "Rok 2021 začíná neutěšeně. Nákazu se zatím zkrotit nedokázalo. Já ale vidím záblesk naděje, a to kvůli vakcíně," uvedl.

Očkování je podle něj jednou z největších výzev roku 2021. "Jedině tak ochráníme náš zdravotní systém a budeme uvolňovat opatření. Očkování je cesta k normálnímu životu. Ta cesta je ale dlouhá," řekl Babiš.

Zatímco premiér Andrej Babiš při příležitosti Nového roku promluvil k občanům České republiky až večer, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) svá poselství představili o několik hodin dříve.

Související obsah

"Žádám vládu, aby se mnohem více soustředila na předvídatelnost svých kroků. Pro všechny je nejhorší nejistota. Vláda zavedla protiepidemický systém, tzv. PES. Musí být tedy jasné, co dělá PES dnes a kam "poběží" zítra, pozítří nebo popozítří," prohlásil Vystrčil.

Na rozdíl od premiéra a předsedů dolní a horní komory parlamentu prezident Miloš Zeman novoroční projev neměl. Již před lety se nechal slyšet, že tuto tradici nahradí vánočním poselstvím 26. prosince. Ve svém sobotním projevu vyzval lidi, aby se nechali očkovat proti koronaviru.

Podívejte se na celé vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana: 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz