Počasí

Sníh komplikuje dopravu! Čeká nás ochlazení, dorazí mrazy ze severu

V Česku nadále platí výstraha před sněhem, který v nočních a časných ranních hodinách na řadě míst zkomplikoval dopravu. Sněžit bude i nadále, v nižších polohách napadne do večera dalších až 7 cm sněhu, na horách až 20 cm. Zimní počasí nás neopustí ani ve zbytku týdne. Do Česka bude proudit studený vzduch ze severu, který s sebou přinese další ochlazení.

Na většině území Česka leží sněhová pokrývka, a to se týká i silnic. Většina z nich byla ve čtvrtek ráno již ošetřená a sjízdná, i když se zvýšenou opatrností. Přesto se ani čtvrtek neobešel bez nehod.

Například středočeští hasiči z benešovské a vlašimské stanice vyjízděli k převrácenému nákladnímu autu mezi obcemi Zdislavice a Malovidy. O pár metrů dál skončil na boku i sypač, který se snažil silnici zprůjezdnit. Vše se obešlo bez zranění.

Na Vysočině od 5:00 do 14:45 hodin policie řešila 36 dopravních nehod. Zranili se při nich celkem tři lidé, kteří skončili v nemocnici. Zasněžené silnice daly zabrat i hasičům v Pardubickém kraji, kteří během šesti hodin zasahovaly u 23 nehod.

 

Jak vypadá situace se sněhem u vás? Pošlete nám fotografie a videa na náš e-mail zpravy@nova.cz!

Se špatnou sjízdností silnic se museli řidiči potýkat zejména v noci a v časných ranních hodinách. "V noci byly kolem třetí hodiny na Vysočině největší problémy na dálnici D1, a to v úseku mezi 93. – 97. kilometrem ve směru na Prahu. Řidiči zde z důvodu špatné sjízdnosti odstavili kamiony po sněhové vánici. Někteří nemohli v místě vyjet ve stoupání," uvedla Čírtková.

Noční kolony na zasněžené D1

Předpověď počasí

Na většině území České republiky by mělo sněžit i ve čtvrtek. Do pozdního večera může napadnout až 7 cm sněhu, na horách, zejména na severu, až 20 cm.

Stále tak platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před vydatným sněžením a tvorbou závějí a sněhových jazyků, která končí v 18 hodin.

Denní teploty se ve čtvrtek budou v maximech pohybovat od -2 do 2 stupňů a foukat bude silnější vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 55 km/h, na horách až 70 km/h.

V pátek bude zataženo až oblačno, ojediněle polojasno. Na většině území budou sněhové přeháňky, na horách na severu a severovýchodě bude sněžení trvalejší. "Od pátku postupně po přední straně hřebene vysokého tlaku vzduchu nad severní a západní Evropou k nám bude proudit studený vzduch od severu," uvádí ČHMÚ.

Související obsah

Nejnižší noční teploty budou od -2 do -6 stupňů, při nízké oblačnosti klesnou až na -9 stupňů. Přes den se v maximech vyšplhají na -4 až 0 stupňů.

V sobotu bude rovněž zataženo až oblačno, ojediněle polojasno. Místy budou sněhové přeháňky, zejména na severovýchodě území. Na horách na severovýchodě bude sněžit trvaleji. Později odpoledne a večer bude v Čechách ubývat oblačnosti a srážek.

V noci se budou teploty pohybovat od -4 do -8 stupňů, při nízké oblačnosti mohou klesnou na -11 stupňů. Přes den bude od -6 do -2 stupňů.

Související obsah

V neděli pak bude převážně polojasno. Zpočátku místy, posléze jen ojediněle může být obloha zatažená a ojediněle bude slabě sněžit. V noci teploty klesnou na -9 až -14 stupňů, při déletrvající oblačnosti se ale budou pohybovat okolo -7 stupňů. Denní teploty v maximech dosáhnou -6 až -2 stupňů.

Meteorologové varují před hustým sněžením, závějemi a silným větrem:

Začátkem příštího týdne se pak začne mírně oteplovat. "V pondělí přejde přes naše území k východu slabá okluzní fronta. V dalších dnech se nad Britskými ostrovy prohloubí tlaková níže a kolem ní k nám bude proudit vlhký oceánský vzduch od západu," informoval ČHMÚ.

Povodí Moravy v souvislosti s mrazy vydalo varování před vstupem na led:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz