Koronavirus

PES

Vláda Andreje Babiše (ANO) se v pondělí sešla k pravidelnému jednání. Řešila mimo jiné novou verzi protiepidemického systému PES a příspěvek pro lidi v karanténě.

Vláda se zabývala hlavně situací s šířením nemoci covid-19 v Česku. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje pro lidi v karanténě a covid pozitivní příspěvek 250 korun denně. Dostávali by ho maximálně po dobu 10 dní. Návrh v úterý projedná s dalšími ministry a ve středu by ho měla řešit vláda.

"Navrhuji účinnost od 1. února. Chceme motivovat lidi, aby se nevyhýbali karanténě," uvedla Maláčová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) není proti. "Umím si představit, že se na tom dohodneme. Může to zlepšit trasování," řekl Blatný.

Kabinet řešil také novou verzi protiepidemického systému. Schvalovat by ji ale měl až ve středu. Nejprve ji bude řešit vládní rada pro zdravotní rizika, která se sejde v úterý.

Nový PES by mohl začít platit od 1. února. Redakci TV Nova a TN.cz se minulý týden podařilo exkluzivně získat novou podobu tabulky opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Podívejte se na ni v tomto článku na TN.cz.

V posledních dnech se nejvíce hovoří o návratu deváťáků a maturantů do škol. Podle ministra zdravotnictví Blatného je reálné, že by se do lavic vrátili v únoru. 

Intenzivní jednání probíhají také ohledně spuštění lyžařských vleků. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že je chce otevřít již od tohoto pátku. Návrh ale na vládě zatím neprošel. Havlíček má připravit přísnější návrh na středeční mimořádné jednání vlády. Spočíval by především v omezení počtu lidí na lanovkách.

Pro spuštění vleků je i ministr zdravotnictví Jak Blatný. Jak obhajuje provoz skiareálů, se podívejte v reportáži TV Nova:

 

Na programu měla vláda i věci, které se koronaviru netýkají. Schválila například dvě novely připravené ministerstvem zemědělství. "Šlo o novelu veterinárního zákona, jejíž součástí je doplnění právní úpravy centrální evidence psů a souvisejících povinností soukromých veterinárních lékařů a chovatelů psů, a novelu zákona o rostlinolékařské péči. Ta například pomůže zamezit falšování pesticidů," uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že se vláda dohodla také na rozšíření nároků na příspěvek až 200 tisíc na pořízení auta pro osoby s poruchou autistického spektra a na příspěvku na zvláštní pomůcku pro lidi s demencí. "Těžce zkoušeným pečujícím rodinám tak hodně ulevíme," uvedla Maláčová.

Související obsah

Prošel také návrh ministerstva životního prostředí týkající se zákazu jednorázových plastových výrobků. Nová legislativa podle resortu zahrnuje hned několik typů opatření - od úplného zákazu některých výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst.

"Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadných akcí. Pokud se týká zákazu vybraných jednorázových výrobků, již dnes k nim existuje řada opakovaně použitelných alternativ a ročně tak můžeme uspořit milióny kusů plastových výrobků,“ popsal zákon ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
 

Vláda měla v pondělí jednat také o přesunu 10 miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany. Svůj slib ale nesplnila, protože se jednání nezúčastnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který má nemoc covid-19.

Související obsah

Babišův kabinet přitom slíbil, že v lednu ministerstvu peníze vrátí. Nyní jsou v rozpočtové rezervě, kam zamířily po schvalování státního rozpočtu a podmínce komunistů. Vláda slíbila, že je vojákům vrátí hned na prvním jednání. Zatím se tak ale nestalo a podle premiéra Babiše se o tom bude jednat až ve chvíli, kdy se ministr obrany vyléčí z koronaviru.

Na celý záznam tiskové konference, se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz