Domácí

Pojišťovny přispívají lidem na sport i vyšetření. Velký PŘEHLED výhod

Pojišťovny přispívají lidem na sport i vyšetření. Velký PŘEHLED výhod
Zdroj: Getty Images

Peníze na sportovní vyžití, různá vyšetření, ale třeba také na speciální diety. Zdravotní pojišťovny v Česku se snaží klienty udržet (či k sobě nalákat) celou řadou různých bonusů či benefitů. A řada z nich si pro letošek nachystala spoustu novinek. Zda by se vám i kvůli nim nevyplatilo zdravotní pojišťovnu změnit, se můžete podívat v našem velkém přehledu.

Češi mají právo přejít k jiné zdravotní pojišťovně jednou za rok a to ve dvou termínech - buď od července nebo ledna. Změnu je nicméně potřeba řešit s předstihem čtvrt roku - nejbližší termín je tedy na konci března. Kromě různých benefitů může být motivací pro odchod jinam například i to, že lékař, ke kterému chcete chodit, nemá s vaší stávající pojišťovnou uzavřenou smlouvu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)

"V roce 2021 jsme zachovali benefity, které byly mezi našimi klienty v minulosti oblíbené, a nabízíme opět možnost získat finanční příspěvky z fondu prevence na řadu aktivit, služeb a zboží pro zdraví," říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Milan Řepka. Týká se to například různých vyšetření na záchyt rakoviny, ale také příspěvků pro nastávající a čerstvé maminky. Výhod se dočkají třeba i dárci krve.

Související obsah

"Úplnou novinkou roku 2021 je program na zvýšení dostupnosti psychosociální podpory, zatím v rámci pilotního projektu, který bude trvat do konce května. Naši klienti mohou čerpat až 7 000 Kč, pokud absolvují 10 psychoterapeutických sezení u vybraných odborníků," doplnil Řepka.

A pokračuje: "Nově poskytujeme příspěvek ve výši 2 000 Kč, který mohou získat pacienti léčení radioterapií na zdravotnické prostředky pro prevenci poškození kůže při této léčbě. Ženy pak určitě uvítají snížení věkového limitu v programu včasného záchytu karcinomu prsu. Na vyšetření dostanou příspěvek od 18 let. Dříve byla hranice o sedm roků vyšší."

Kompletní přehled výhod, které VZP svým klientům nabízí, najdete ZDE.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR)

Pozadu nezůstává ani pojišťovna s 1,3 miliony klientů. Ve fondu prevence nabízí lidem 18 různých programů. "Klienti mohou příspěvku použít například na očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění - dospělí až 1000 Kč, děti až 1500 Kč. Další možností jsou příspěvky na sportovní aktivity či výstroj - třeba na přilby a chrániče," vypočítává mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková. V tomto případě pojišťovna přispívá dětem 1500 Kč, dospělým pětistovku.

I ZP MV ČR nabízí letos klientům hned několik novinek - pro nemocné příspěvek až dva tisíce na specifické diety (třeba bezlepkové), příspěvek na vyšetření u klinického psychologa či u klinického logopeda (děti až 1500 Kč, dospělí až 500 Kč), příspěvek na masáž pro novorozence a kojence (až 1500 Kč), zvýšený příspěvek pro prvodárce krve (1 000 Kč). Maminky vícerčat nově dostávají za každého potomka od pojišťovny pětistovku.

Zdravotní pojišťovny přicházejí kvůli koronaviru o peníze. Více v reportáži:

Podrobnosti o bonusech lidé najdou na stránkách pojišťovny ZDE. Kromě toho ještě instituce svým klientům nabízí různé slevy u vybraných obchodníků - například na sportovní vybavení, masáže nebo brýle.

Jaké výhody či bonusy nabízejí další zdravotní pojišťovny v Česku, se dozvíte na dalších stránkách článku.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP ČR)

Jak název této pojišťovny napovídá, nabízí speciální programy a zvýšené příspěvky pro vojáky a jejich rodiny. Nárok na tři finanční příspěvky ročně ale mají samozřejmě všichni pojištěnci, nejen ti v uniformě.

Kromě očekávatelných příspěvků v těhotenství a po porodu (až 1500 Kč), na plavání (až 400 Kč) či na prevenci rakoviny prsu (až 800 Kč), nabízí VoZP ČR svým klientům výhodné cestovní pojištění s rodinnou slevou, které kryje léčení spojené s covidem-19.

Související obsah

Mezi letošní novinky patří zvýšení příspěvku na dentální hygienu na 500 Kč, navýšení příspěvku na vitamíny na 300 Kč nebo to, že zmíněný příspěvek pro nastávající a čerstvé maminky lze nyní využít i na laktační poradenství. Zcela nově mohou klienti využít příspěvek na paruku po chemoterapii (1000 Kč) a na prevenci karciomu prostaty (300 Kč). Vše potřebné zjistíte ZDE.

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP)

OZP hodně sází na elektronickou komunikaci, takzvanou Vitakartu na svých stránkách. Lidé tak mohou vyřizovat administrativu či benefity přímo z domova. "Vitakarta je dostupná také v mobilní verzi pro Android a iOS. Pojištěnci si v ní mohou vybírat z více než 50 programů. Díky nové funkci pro vyhledávání si teď každý pojištěnec OZP může na našich stránkách vyfiltrovat benefit přímo na míru," informovala TN.cz mluvčí pojišťovny Nicol Lenertová.

Vitakarta umožňuje čerpání kreditů, ty je navíc možné mezi pojištěnci slučovat, díky čemuž například rodiny dosáhnou na příspěvky v řádu tisíců korun na dětské tábory nebo rovnátka. OZP také nabízí klientům online poradny, v nichž mohou zjistit, jak na sebe působí léky nebo získat názor dalšího lékaře.

"Novinkou je celoroční Kupon na očkování do výše 1 000 Kč nebo Kupony pro chronicky nemocné a klienty se specifickými potřebami. V jejich rámci poskytuje OZP například příspěvek 4 000 korun pro onkologicky nemocné, až 5 000 Kč pro klienty s nízkobílkovinnou dietou či 1 000 korun pro děti s obezitou," vypočítává Lenertová.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP)

Pro letošek pojišťovna na různé preventivní programy (včetně nových) vyčlenila 290 milionů korun, o 10 milionů více než loni. "Zcela novým preventivním programem je Chůva 24 s příspěvkem 500 korun na zakoupení monitoru dechu nebo chůvičky. Vyšší příspěvky mohou čerpat i těhotné ženy a maminky - vzrostly z 1500 na 2000 korun. Pojištěnci od 65 let získají na nákup doplňků stravy 400 korun, dosud to bylo 200. Novinkou je také zmírnění podmínky pro čerpání příspěvků na Pravidelný pohyb pro klienty nad 65 let. Pro čerpání 700 Kč už stačí předložit jen doklady o úhradě cvičení v posilovně, fitcentru nebo bazénu v hodnotě 1000 korun," přiblížila mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Související obsah

Od tohoto pondělí ČPZP nově nabízí klientům až 5 krát 500 korun na návštěvy vybraných psychoterapeutů. "Poskytujeme i příspěvky, které nepatří mezi časté, například na erektilní dysfunkci (500 Kč), příspěvek 500 Kč na vysoký krevní tlak nebo příspěvek 200 Kč pro pojištěnce se zvýšenou hladinou tuků či cholesterolu," vysvětlila Mazurová. Přehled nabízených benefitů má ČPZP i přímo na webu.

RBP, zdravotní pojišťovna (dříve Revírní bratrská pokladna)

Klienti RBP mohou ročně čerpat příspěvek do výše tisíc korun například na speciální vyšetření, očkování nebo doplňky stravy. Příspěvek na různé ozdravné pobyty pro děti může být až desetinásobný. "Jako novinku jsme pak pro naše klienty – diabetiky letos zavedli příspěvek až tisíc korun na senzor pro okamžité monitorování glukózy,“ uvedla Eva Misiačková, ředitelka RBP pro zdravotnictví.

Pojišťovna také pro klienty na letošek přichystala dvě časově omezené akce. V dubnu proplatí dětem i dospělým až 2000 Kč na vakcínu proti klíšťové encefalitidě. "Druhý speciální bonus je připraven na červenec, kdy opět bude možnost slučování limitů od jednotlivých pojištěnců až do výše 10 tisíc korun na rovnátka pro dítě do 18 let," doplnil mluvčí RBP Ivo Čelechovský.

Nad roční limit pojišťovna letos přispívá na vybrané lázeňské pobyty seniorů (až 15 tisíc korun) nebo na očkování proti viru HPV (bonus do čtyř tisíc). Přehled příspěvků, bonusů a preventivních programů je k nahlédnutí TADY.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZP Škoda)

ZP Škoda se podobně jako jiné pojišťovny zaměřuje na prevenci různých chorob, například rakoviny prsu či prostaty, velmi podporuje i nastávající maminky. 

Související obsah

"Nabídka zahrnuje například příspěvek na prvotrimestrální screening na specializovaném pracovišti ve výši až 1 200 Kč, dále až 2 500 Kč na neinvazivní prenatální testování. Po narození dítěte se maminky mohou těšit na praktický batůžek s potřebami pro miminka a bezdotykový teploměr v celkové hodnotě 2 500 Kč. Celkem od nás mohou získat příspěvky či dárky v hodnotě až 7 700 Kč," říká mluvčí pojišťovny Petr Kvapil.

Novinkami pro rok 2021 jsou příspěvky zaměřené na podporu péče o duševní zdraví (500 Kč), podporu nutričního poradenství (500 Kč), oba bez věkového omezení. Kompletní výčet programů, které ZP Škoda nabízí, je k vidění ZDE.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz