Domácí

Ambulantní lékaři budou povinně pomáhat v nemocnicích, rozhodla vláda

Ve středu mimořádně zasedla vláda. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) během schůze oznámil, že vláda vyhlásila pracovní povinnost pro specialisty a zdravotníky z ambulancí. Ministerstvo zdravotnictví zároveň uvažuje o výměně hlavní hygieničky Jarmily Rážové.

V rozhovoru s reportérkou TV Nova už ve středu premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil takzvaný stav hromadného postižení osob. Ten v úterý vyhlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Většina nemocnic v regionu totiž už nemá místa pro další covid pozitivní pacienty, kraj by tak v případě potřeby mohl žádat o pomoc další regiony.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poté během jednání oznámil, že vláda vyhlásila pracovní povinnost pro specialisty a zdravotníky z ambulancí. Hejtmani tak mohou od středeční půlnoci nařídit pracovní povinnost lékařům a zdravotníkům, kteří aktuálně neléčí covidové pacienty.

Povinnost se netýká praktických lékařů nebo třeba gynekologů. Pomoci by měli především zdravotníci ze zařízení neakutní péče, například plastické chirurgie. "Nemocnice se stanou obrazně řečeno velkým jednotkami intenzivní péče," prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nařízení začne platit od čtvrtka.

Zároveň uvedl, že uvažuje o výměně hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Její nástupkyní by se mohla stát ředitelka moravskoslezské hygieny Pavla Svrčinová.

Související obsah

Ve středu stejný krok jako Pardubický kraj učinilo několik středočeských nemocnic a nedá se vyloučit, že stav hromadného postižení osob nevyhlásí i další kraje či zdravotnická zařízení na hraně kapacit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz