Koronavirus

Další případy jihoafrické mutace v ČR! Nákaza se potvrdila u 6 celníků

Další případy jihoafrické mutace v ČR! Nákaza se potvrdila u 6 celníků
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images Zdroj: Getty Images

Nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru se objevila u šesti pracovníků celní správy v Libereckém kraji. Informaci TN.cz potvrdila mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Podle hygieniků se mohli nakazit na pražském Letišti Václava Havla, zda to tak skutečně bylo se zatím neprokázalo.

Celní správa má vyšší počet nakažených. "U šesti pracovníků v rámci Libereckého kraje se ale potvrdila jihoafrická mutace,“ informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.


Žádný konkrétní zdroj nákazy se však podle Prudičové dosud neodhalil. Informace o nakažených potvrdila TN.cz také mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balášová. V kraji tak hygienici evidují dvě nepřímo související ohniska této mutace.

Související obsah


"První případ jsme zaznamenali v souvislosti s hlášením PCR pozitivity a suspektního případu jihoafrické mutace u účastníka zájezdu do Zanzibaru,“ informovala Balášová.


Další poté hygienici zachytili u pracovníka státní správy, který však v zahraničí nebyl. "Jeho spoluzaměstnanci kynologové a psi pracují na letišti Václava Havla. Shodou okolností testovali turisty ze Zanzibaru a mezi nimi byl i výše uvedený pacient,“ popsala Balášová.


Celkově tak jihoafrickou variantu odborníci odhalili už šesti pracovníků celní správy a dalších 11 rodinných příslušníků. "V jednom případě došlo přes člena rodiny k přenosu na pracovišti liberecké firmy,“ doplnila Balášová.

 

Související obsah


Podle Prudičové však dotyční celníci byli při testování řádně oblečení a chránili se před nákazou. "Nedokážu si to představit. V případě kontrol mají pracovníci obleky, roušky, štíty a podobně. Nevím, jak virus pronikl,“ doplnila.

Zároveň se zatím neprokázalo, že by se dotyční skutečně nakazili na letišti. "Celní správa ČR nemá oficiální informace, že by k nákaze mohlo prokazatelně dojít na Letišti Václava Havla v souvislosti s prováděnou kontrolou cestujících ze Zanzibaru," uzavřela Prudičová.

Jihoafrická mutace by podle expertů mohla způsobit zahlcení nemocnic. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz