Zahraničí

WHO už tuší, jak se covid přenesl na lidi. Netopýři nejsou hlavní viníci

WHO už tuší, jak se covid přenesl na lidi. Netopýři nejsou hlavní viníci
Zdroj: Getty Images

Covid-19 s největší pravděpodobností přeneslo na člověka divoké zvíře, které se předtím nakazilo od netopýra či luskouna. Nejméně pravděpodobný je únik z laboratoře. Vyplývá to ze zprávy mezinárodního týmu expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) a Číny.

Zprávu má WHO zveřejnit v úterý, televize CNN či agentura AP získaly kopie, není jasné, zda definitivní verze.

Za “velmi pravděpodobný“ označují vědci přenos covidu-19 z nakaženého zvířete, které bylo odchyceno a chováno na farmě. Nakazilo se zřejmě od netopýrů či luskounů, u nichž byl podobný typ koronaviru znám už dříve. Zatím se však nepodařilo zjistit, jaké zvíře bylo oním přenašečem.

Související obsah

Druhou „pravděpodobnou“ variantou je pak přenos na člověka přímo od dvou uvedených zvířat. Na třetím místě je nakažení ze zmrazených mořských plodů, které se prodávaly na tržnici ve Wu-chanu. Tento způsob označují experti za možný, avšak nepravděpodobný.

Krajně nepravděpodobná je potom varianta, že virus unikl z laboratoře.

Související obsah

Podle dosavadních poznatků nejsou důkazy pro to, že by se koronavirus šířil dříve, než měsíc či dva před svým odhalením v prosinci roku 2019, uvádí se ve zprávě WHO.

Mnozí odborníci i politici kritizovali už samotnou misi expertů ve Wu-chanu s poukazem na to, že Čína pustí tým jen tam, kam chce a poskytne mu jen ty informace, které uzná za vhodné.

Čína odmítá poskytnout data Světové zdravotnické organizace. Podívejte se na reportáž Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz