Zahraničí

Přeživší nemají vyhráno. Až třetina z nich má po covidu tyto problémy

Přeživší nemají vyhráno. Až třetina z nich má po covidu tyto problémy
Zdroj: Profimedia

Až třetina lidí, kteří si prošli onemocněním covid-19 podle vědců trpí dlouhodobými duševními nebo neurologickými problémy. Nejčastější psychickou potíží je úzkost. Neurologické následky jsou nejzávažnější u lidí, kteří byli ve vážném stavu, objevují se ale stále častěji i u pacientů s lehčím průběhem covidu-19.

Podle studie, která byla v úterý zveřejněná v odborném časopise Lancet Psychiatry, a na kterou upozornil zpravodajský web CNN, byly psychické či neurologické potíže do šesti měsíců od prodělání covidu-19 diagnostikovány až u 34 % přeživších. Nejčastější diagnózou přitom byla úzkost (17 %) následovaná poruchami nálad (14 %).

Jedná se o dosud nejrozsáhlejší výzkum na toto téma, který zahrnuje zdravotní záznamy více než 236 tisíc pacientů, a to především z USA. Riziko rozvoje neurologického či psychiatrického onemocnění je až o 44 % vyšší u lidí, kteří si prošli covidem, než u těch, kteří se zotavili z chřipky.

Neurologické problémy bývají závažnější u pacientů, kteří museli být s covidem-19 hospitalizovaní, objevují se ale i u lidí, kteří léčili nemoc ambulantně. "Míra závažnosti neurologických obtíží se zvyšuje s tím, jak se zvyšuje závažnost nemoci covid-19," uvedl spoluautor studie a profesor psychiatrie na Oxfordské univerzitě Maxime Taquet.

Související obsah

"Naše výsledky naznačují, že onemocnění mozku a psychiatrické problémy jsou častější po covidu-19 než po chřipce nebo jiných respiračních nemocích. Nyní musíme zjistit, co se bude dít po šesti měsících," dodává Taquet.

V rámci výzkumu vědci také zjistili, že zhruba jednoho z 50 postcovidových pacientů postihla ischemická cévní mozková příhoda, která je velmi vážným onemocněním. Studie ale zároveň odhalila, že covid-19 nezvyšuje riziko rozvoje všech neurologických problémů, ale jen některých. Například u Parkinsonovy choroby nebo Guillainova–Barrého syndromu se zvýšené riziko nepotvrdilo.

Následky covidu mohou lidé pociťovat i několik měsíců po prodělání nemoci. Podívejte se, jaké to jsou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz