Domácí

Napětí s Ruskem jen tak nepovolí. ČR si nezajistila podporu, míní Žantovský

Kvůli novým informacím k výbuchům skladů ve Vrběticích a dalším událostem výrazně ochladly vztahy Česka s Ruskem. Podle bývalého diplomata Michaela Žantovského však napětí v nejbližších týdnech nepovolí. Věří však, že dříve nebo později se spolu státy nějak dohodnou.

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po Rusku požaduje, aby se mohli čeští diplomaté rychle vrátit do Moskvy. V opačném případě rozhodne o vyhoštění dalších pracovníků ruské ambasády v Praze. Podle bývalého diplomata Michaela Žantovského musel ministr udělat zásadní krok.


"Po týdnu beznaděje a chaosu nezbývalo nic jiného než dát najevo, že je další postup pro naši diplomacii jasný a musíme být rozhodní a sebevědomí,“ míní Žantovský.

Související obsah


Velkou chybou však údajně bylo, že si Česko dopředu nezajistilo podporu. "Bylo zřejmé, že podpora nebyla předem vyjednaná a dohodnutá. Důležité je, aby Česko podpořila Evropská rada a diplomacie. Musíme našim spojencům doložit jasné a přesvědčivé důkazy, že je Rusko zodpovědné za událost ve Vrběticích,“ doplnil.


Podle Žantovského se však napětí mezi Ruskem a Českou republikou v následujících týdnech neuklidní. "Dříve nebo později ale k nějakému vyjednání dojde,“ věří Žantovský.

Související obsah


Vztahy s Ruskem vygradovaly poté, co české tajné služby zjistily, že na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích se měli podílet ruští agenti. Na základě těchto informací následně ministr vnitra, a dočasně i ministr zahraničí, Jan Hamáček (ČSSD) rozhodl o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko si to však nenechalo líbit a zemi muselo opustit 20 lidí z tamější české ambasády.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz