Domácí

Napětí s Ruskem jen tak nepovolí. ČR si nezajistila podporu, míní Žantovský

Kvůli novým informacím k výbuchům skladů ve Vrběticích a dalším událostem výrazně ochladly vztahy Česka s Ruskem. Podle bývalého diplomata Michaela Žantovského však napětí v nejbližších týdnech nepovolí. Věří však, že dříve nebo později se spolu státy nějak dohodnou.

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po Rusku požaduje, aby se mohli čeští diplomaté rychle vrátit do Moskvy. V opačném případě rozhodne o vyhoštění dalších pracovníků ruské ambasády v Praze. Podle bývalého diplomata Michaela Žantovského musel ministr udělat zásadní krok.


"Po týdnu beznaděje a chaosu nezbývalo nic jiného než dát najevo, že je další postup pro naši diplomacii jasný a musíme být rozhodní a sebevědomí,“ míní Žantovský.

Související obsah


Velkou chybou však údajně bylo, že si Česko dopředu nezajistilo podporu. "Bylo zřejmé, že podpora nebyla předem vyjednaná a dohodnutá. Důležité je, aby Česko podpořila Evropská rada a diplomacie. Musíme našim spojencům doložit jasné a přesvědčivé důkazy, že je Rusko zodpovědné za událost ve Vrběticích,“ doplnil.


Podle Žantovského se však napětí mezi Ruskem a Českou republikou v následujících týdnech neuklidní. "Dříve nebo později ale k nějakému vyjednání dojde,“ věří Žantovský.

Související obsah


Vztahy s Ruskem vygradovaly poté, co české tajné služby zjistily, že na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích se měli podílet ruští agenti. Na základě těchto informací následně ministr vnitra, a dočasně i ministr zahraničí, Jan Hamáček (ČSSD) rozhodl o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko si to však nenechalo líbit a zemi muselo opustit 20 lidí z tamější české ambasády.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz