Naše Česko

Pandemie zamávala s psychikou Čechů. Nejhůře ovlivnila mladé a ženy

Pandemie zamávala s psychikou Čechů. Nejhůře ovlivnila mladé a ženy
Zdroj: Getty Images

Pandemie koronaviru silně ovlivnila naše životy, a to nejen po fyzické, ale také po psychické stránce. Lidé se často cítí osamělí, bojí se o své zdraví i životy blízkých. Podle brněnských odborníků se stres a depresivní symptomy zvýšily až pětinásobně a nejvíce strádají mladí lidé a ženy.

Pandemie a s ní související opatření proti šíření koronaviru měly značný dopad na duševní zdraví lidí. Mnozí často bojovali s pocity osamělosti nebo byli ve stresu kvůli nestabilní a stále se zhoršující situaci v zemi. Vyplývá to ze zkoumání vědců z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ve spolupráci s americkou Mayo Clinic.


Do studie se během prvního tvrdého lockdownu loni na jaře zapojilo 715 Brňanů. "Výsledky ukázaly, že výskyt zvýšeného stresu a depresivních symptomů se v porovnání s obdobím před pandemií zvýšil 1,4krát až 5,5krát,“ uvedl jeden z členů výzkumné skupiny Jan Sebastian Novotný.

 

Související obsah


Podle odborníků se stres více projevil u žen. Přestože zhoršení duševního zdraví bylo patrné u řady lidí napříč ročníky, více strádali mladší. "Může to být způsobeno pracovní nebo studijní nejistotou, případně pak finanční nestabilitou. Zároveň lze u starších věkových skupin předpokládat bohatší životní zkušenosti a snížená očekávání, což u nich rovněž přispívá k obecně vyšší psychické odolnosti,“ doplnila mluvčí brněnské nemocnice Dana Lipovská.


Hlavními rizikovými faktory, které přispěly ke zhoršení mentálního zdraví, byly podle odborníků osamělost, vnímání nemoci covid-19 jako ohrožující a některé negativní vlivy na životní styl, například finanční dopady restriktivních opatření, nedostatek pohybu nebo zhoršení kvality spánku.


Odborníci však upozorňují, že zhoršení duševního zdraví lze předcházet. "Sledovanému nárůstu výskytu stresu a depresivních symptomů i mnoha identifikovaným rizikovým faktorům lze předcházet, diagnostikovat je a léčit,“ apeluje Novotný. Je proto důležité, aby lidé včas vyhledali odbornou pomoc.

Tomuto tématu se věnoval i pořad TV Nova Víkend. Podívejte se v reportáži na podrobné rady odborníků: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz