Domácí

Opoziční koalice zbrojí na vládní angažmá, představily kandidáty

S tím, jak se blíží podzimní volby do Poslanecké sněmovny, stále více stran představuje své kandidáty na ministry. V úterý svůj tým oficiálně odhalila koalice Pirátů a STAN, o konkrétních jménech už se mluví i v koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). V článku najdete přehled tváří, které mají v největších opozičních koalicích šanci na ministerské posty.

"Demokratickým procesem jsem zvolili partu nejlepších expertů pro řízení této země, kteří hodlají realizovat náš koaliční program, a kteří dokáží naši zemi dostat z hluboké zdravotní, ekonomické a sociální krize. Koaličních nominantů jsou přes čtyři desítky a z jejich řad by neměli vzejít v případě volebního úspěchu jen případní ministři, ale například i náměstci či odborní poradci jednotlivých sekcí resortů," oznámil předseda Pirátů a zároveň kandidát na premiéra Ivan Bartoš.

Koalice Pirátů a STAN počítá na post ministra financí například se senátorem Lukášem Wagenknechtem, o ministerstvo školství se mohou "prát" pedagog a poslanec Petr Gazdík s bývalým rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem. Adama Vojtěcha (za ANO) může na ministerstvu zdravotnictví nahradit právník Ondřej Dostál, který v poslední době hlasitě kritizuje protiepidemická opatření současné vlády.

Související obsah

Ministerstvo dopravy může připadnout libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi, resort práce a sociálních věcí neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Marku Hilšerovi nebo místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové.

Pro resort spravedlnosti koalice Pirátů a STAN počítá třeba s předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem, "šéfem" justice se může stát i europoslanec Stanislav Polčák. Na obraně tlačenice nebude, koalice pro resort počítá jen s předsedou poslaneckého klubu STAN Janem Farským.

Ministerstvo zahraničí může vést například poslanec a expert na zahraniční vztahy Jan Lipavský, vnitro zase poslanec a bývalý starosta Kolína Vít Rakušan.

Související obsah

Kandidáty koalice Pirátů a STAN pro zbylá ministerstva a další odborné oblasti si můžete projít v přehledném dokumentu přímo na webových stránkách Pirátské strany.

Stínové ministry už řeší i druhá velká opoziční koalice Spolu, která sdružuje občanské demokraty, lidovce a TOP 09. Ta ale zatím podle informací TV Nova nemá jasno o všech resortech, "zajíce prý bude počítat až po honu." Oficiálně zatím jména neoznámila. 

Premiérem má za ni podle informací TV Nova být šéf ODS Petr Fiala, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová má vystřídat na ministerstvu práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Šéf lidovců Marian Jurečka by "obsadil" ministerstvo zemědělství, kde už v minulosti působil.

O ministerstvo financí se mohou ucházet poslanci ODS Zbyněk Stanjura a Jan Skopeček, obrana může připadnout poslankyni Janě Černochové. Na vnitru může skončit jak Martin Kupka z ODS, tak předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.

Související obsah

O školství se může starat někdo z dvojice Martin Baxa (ODS) a Marek Výborný (KDU-ČSL), o zdravotnictví se potenciálně utkají místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek s bývalým pražským primátorem Bohuslavem Svobodou z ODS.

Kampaň před podzimními volbami odstartovala nedávno i KSČM. Více zjistíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz