Domácí

V Česku loni zabíjel nejen covid. Ten byl druhou nejčastější příčinou úmrtí

V Česku loni zabíjel nejen covid. Ten byl druhou nejčastější příčinou úmrtí
Zdroj: Thinkstockphotos

Koronavirus byl v loňském roce druhou nejčastější základní příčinou úmrtí v České republice. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nemoci podlehlo 10 539 nakažených pacientů. Dalším lidem navíc zhoršil jejich zdravotní stav a přispěl tak k jejich předčasné smrti.

V loňském roce zemřelo celkem 129 289 obyvatel Česka. Ve srovnání s předchozím rokem byl počet zemřelých vyšší o bezmála 17 tisíc, což představuje meziroční nárůst o 15 %. Nejčastější základní příčinou úmrtí je podle odborníků ischemická choroba srdeční, které v roce 2020 podlehlo přes 19 tisíc lidí.


"Druhou frekventovanější příčinu smrti představovaly až do roku 2019 cévní nemoci mozku. V roce 2020 však tuto pozici obsadil covid-19. Ten byl určen jako základní příčina smrti u 10,5 tisíce zemřelých, tedy u osmi procent ze všech zemřelých. Mozkové příhody se 7,6 tisíci zemřelými se posunuly na třetí místo,“ informoval předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček.


Čtvrté místo poté obsadilo selhání srdce (6,7 tisíce zemřelých), na pátém byl zhoubný nádor plic (5,3 tisíce). Příčinou úmrtí se podle Rojíčka označuje to, když dané onemocnění nebo zranění spustí následný řetězec stavů, které vedou k smrti.


Největší podíl z celkového počtu zemřelých připadl na covid-19 na Vysočině (10,2 %) a v Karlovarském kraji (9,5 %). Naopak nejmenší byl poté v Plzeňském kraji (7,2 %).


Nejčastější příčiny úmrtí byly u obou pohlaví stejné. Na ischemickou chorobu srdeční zemřelo 9233 mužů a 9938 žen. Poměr u koronaviru byl 5938 ku 4601, častější byl tedy u mužů. Naopak třetí nejčastější příčinou u žen byly cévní nemoci mozku, zatímco u opačné pohlaví toto místo zaujal nádor plic.


Koronavirus byl druhou nejčastější příčinou smrti u lidí ve věku nad 75 let a třetí u obyvatel od 64 let. Onemocnění se zařadilo také mezi 10 častých příčin smrti u mladších ve středním věku.

Související obsah


Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS ČR) bylo loni nahlášeno celkem 17 235 úmrtí v přímé nebo nepřímé souvislosti s covidem-19. Z toho 11 968 záznamů bylo průběžně hlášeno poskytovateli zdravotních služeb do centrálního systému pro řízení epidemie a 5267 záznamů bylo doplněno následně. Šlo o úmrtí mimo nemocnice, tedy doma nebo v zařízeních sociální péče.


"Provedené validace prokázaly, že v 10 539 případech úmrtí, tedy u 61,1 %, byl covid-19 také jeho základní příčinou,“ shrnula závěry garantka registru List o prohlídce zemřelého ÚZIS ČR Šárka Daňková.

Počet obětí koronaviru ve světě roste. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz