Domácí

Většina lidí postcovidový syndrom nemá. Mnozí si ho jen vsugerují

Ordinace praktických lékařů a nemocnice už několik měsíců plní lidé s postcovidovým syndromem. Jenže teď se ukazuje, že dlouhodobé zdravotní problémy po nemoci má jen zhruba každý desátý. Řada lidí podle lékařů přijde jen proto, aby se ujistila, že je zdravá. Další skupina si prý zdravotní problémy vsugeruje.

"Koronavirus jsem měl asi dva měsíce zpátky a přišlo mi, že i po vyléčení mi není dobře. Šel jsem k doktorovi a ten mi řekl, že mi vůbec nic není," svěřil se jeden z pacientů televizi Nova.

Takových jsou podle lékařů v republice tisíce. Ve většině případů za to prý může stres. Nakažení se totiž úzkostlivě báli, jak se u nich covid-19 projeví, až si vsugerovali zdravotní problémy. "Součást těch úzkostných poruch jsou hypochondrické poruchy, to znamená lidé se více sledovali," vysvětluje psycholog Tomáš Morávek.

"Dají se vyšetřit plíce, dá se vyšetřit srdce, dá se nabrat krev, ale často tam nějaký jasný nálezy nemusí být a velmi problematicky se to potom hodnotí," říká praktický lékař Cyril Mucha.

Související obsah

Podle lékařů se postcovidový syndrom nejčastěji projevuje na plících anebo očích. "Lidé často po tom udávají subjektivně, že mají oči podrážděné, že je více svědí, mají je často suché," popisuje problémy pacientů přednosta oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka.

"Špatně vidím do dálky a mám v plánu teda navštívit lékaře, ale bohužel teď má plno, všichni se tam asi po koroně nahrnuli," svěřil se pacient Patrik Kytka.

Související obsah

Podle lékařů je normální, že lidem zůstávají zdravotní problémy, jako je třeba únava, ztráta čichu anebo nespavost až šest týdnů po uzdravení z koronaviru. "Více se tomu začít věnovat ve chvíli, kdy to trvá více než tři měsíce, potom se začíná vyšetřovat víc," radí Mucha.

Koronavirem v Česku od začátku pandemie oficiálně onemocnělo přes 1,6 milionu lidí. Většině z nich podle lékařů žádné dlouhodobé následky nezůstanou.

Kateřina Sejková, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz