Domácí

Konec testů před návratem ze zahraničí? Soud nařízení zrušil

Konec testů před návratem ze zahraničí? Soud nařízení zrušil
Zdroj: TV Nova

Někteří turisté se před návratem ze zahraničí do Česka museli nechat otestovat na covid-19. Na hranicích či před nástupem do letadla se pak prokazovali antigenním či PCR testem. Městský soud v Praze ve středu tuto povinnost zrušil, protože není jasné, jaká zdravotnická zařízení mohou test provádět a proč nemůžou být česká.

Městský soud v Praze zrušil ochranné opatření ministerstva zdravotnictví, kvůli kterému se turisté museli před návratem do Česka otestovat ještě v zahraničí. Návrh na zrušení podala soudu Poliklinika Anděl. Podle ní není dostatečně jasné, proč testy na covid-19 můžou od 16. června provádět pouze zahraniční poskytovatelé zdravotních služeb. Dříve mohly turisty testovat také české akreditované laboratoře, například i ve spolupráci s cestovními kancelářemi. Na rozhodnutí upozornil web Česká justice.

Soud uznal, že povinnost předložit test na covid-19 při návratu z rizikových zemí je v pořádku. Za problematický ale považuje nepodložený požadavek na testování pouze zahraničními zařízeními a také to, že opatření vyžaduje přísnější podmínky u antigenních testů, které mohou provést jen oprávnění poskytovatelé zdravotních služeb. Přitom v Česku mohou zařízení poskytovat antigenní testy za výrazně mírnějších podmínek.

Související obsah

"Městskému soudu tak v první řadě není zřejmé, jakou akreditaci (dle které technické normy či předpisu) má vlastně taková laboratoř splňovat (tím spíše v zahraničí) a v návaznosti na to nelze tedy dovodit, zda je možné, aby takovou akreditaci splnila česká, zahraniční či "unijní" evropská laboratoř, popř. každá z nich. A zda a za jakých podmínek odpůrce uzná, že definici takové akreditované laboratoře splňuje poskytovatel zdravotních služeb," uvedl soud.

"Bez náležité definice statusu zařízení, jejichž potvrzení odpůrce míní akceptovat jako věrohodné, by skutečně ad absurdum mohlo dojít i k tomu, že bude v zahraničí vystaveno potvrzení o testu, který bude vykonaný v nižším standardu, a který ani nemusí splnit požadavek na prokázání bezinfekčnosti vstupující osoby na území České republiky,“ upozornil soud.

S opatřením soud souhlasí, dal proto ministerstvu zdravotnictví čas, aby jej srozumitelně odůvodnilo. Pokud tak neučiní do soboty 11. září, povinnost testování před návratem ze zahraničí přestane platit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz