Domácí

České političky a jejich vysněné profese: Řekly, čím si přály být

V letošních sněmovních volbách kandiduje 1 664 žen. To je asi o 500 méně než v roce 2017. Poměr vůči mužům se však s ohledem na celkový počet kandidátů zvýšil. Ptali jsme se současných političek, jestli dělají svou vysněnou profesi.

Celkem 160 let. Tak dlouho by podle současného trendu trvalo, než osazenstvo českého parlamentu budou tvořit z poloviny ženy. Zatímco v roce 1996 bylo do Sněmovny zvoleno 15 procent žen, v roce 2017 to bylo už 22 procent.

 "Kolem politiky se vytvořil takový dojem exkluzivity. Problém je v tom, že společnost je mnohem pestřejší a různorodější, než jaké je aktuální zastoupení," vysvětlila Markéra Gregorová (PIRSTAN), europoslankyně (Piráti).

"V Evropském parlamentu máme například téměř čtyřicetiprocentní zastoupení žen. O tom se nám v českém parlamentu mohlo zatím jenom zdát," uvedla europoslankyně Dita Charanzová (za ANO).

Související obsah

Pozornost vzbudilo třeba květnové představení kandidátky Pirátů a hnutí STAN. V čele kandidátek do sněmovních voleb je jedinou ženou Olga Richterová. Koalice SPOLU na tom není o moc lépe - na prvním místě je jen Markéta Pekarová Adamová.

Do letošních sněmovních voleb kandiduje 5 260 lidí. Žen je vůbec poprvé více než 30 procent. V roce 2017 jich bylo zhruba 28,5 procenta.

Některé české političky si myslí, že zájem žen o politiku je menší než u mužů mimo jiné kvůli zázemí. Rodina a práce se prý ale dá skloubit jako u každé jiné profese. Příkladem může být australská senátorka Larrisa Watersová, která kojila přímo při jednání parlamentu. Ne vždy ale české političky po takové kariéře toužily.

Související obsah

 "Přiznávám, že jsem jako dítě chtěla být učitelkou. To byla moje vysněná profese," nechala se slyšet Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), poslankyně a předsedkyně TOP 09.

"Pamatuji si, že jsem jednou chtěla prodávat salámy, protože mi chutnal lovecký salám," zavzpomínala poslankyně Karla Maříková (SPD). "Chtěla jsem být oční lékařka, nebo učitelka, protože miluji děti, a to se mi splnilo," svěřila se Zuzana Majerová Zahradníková (TSS), předsedkyně Trikolóry.

"Jako dítě si pamatuji, že jsem chtěla být prodavačka jako moje maminka," přiznala poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Třeba ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zase chtěla být popelářkou nebo kosmonautkou.

Související obsah

​"Myslím, že se povedl velký kus práce, aby si ženy nemusely vybírat mezi prací a rodinou. Když bude každý ministr dělat, to co já, tak to bude mnohem dříve," řekla Maláčová.

Političky se shodují, že ve své profesi nacházejí smysl. "Do politiky chci jít především proto, že chci bojovat proti korupci, klientelismu a papalášství," dodala kandidátka Karolína Kubisková (Přísaha). V dolní komoře parlamentu teď 44 křesel z 200 obsazují poslankyně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz