Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Lidi s více byty více zdaníme, plánuje Hamáček po volbách

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží. Hostem diskusního pořadu moderátorky Báry Divišové byl tentokrát Jan Hamáček, předseda vládní ČSSD. Navzdory špatné situaci jeho strany v předvolebních průzkumech Hamáček věří, že sociální demokracie přežije a bude tu i za 20 let. On sám je v případě neúspěchu připraven skončit.

Předvolební vysílání TV Nova pokračuje speciálními rozhovory s šéfy politických stran, které se v minulých volbách dostaly do Poslanecké sněmovny. Do čtvrtečního dílu si moderátorka Bára Divišová pozvala Jana Hamáčka, předsedu České strany sociálně demokratické.

"S marketingovou mašinou hnutí ANO prohrávají všichni. Bere to zleva zprava," popsal Hamáček, kam straně zmizeli někteří voliči. Je ale optimistou. "To nejhorší máme za sebou. Věřím, že po volbách budeme mít 7 %," uvedl šéf ČSSD. Nevyloučil, že by jeho strana po volbách opět šla do vlády s hnutím ANO. Důrazně ale odmítl spolupráci s SPD či s hnutím Přísaha.

Pokud by se ČSSD do Poslanecké sněmovny nedostala, tak by podle Hamáčka strana přežila. On sám by ale skončil. "Znamenalo by to, že by musel přijít někdo jiný s jiným receptem. Pro mě by to znamenalo konec ve funkci předsedy. Sám bych rezignoval," řekl Hamáček. 

Program do voleb

Sociální demokracie má v programu mimo jiné to, že zavede pokuty za dlouhodobě neobsazené byty. "Až třetinu bytů kupují spekulanti a ty byty jsou prázdné. Necílíme na lidi, kteří kupují byty dětem a mají jeden nebo dva prázdné byty. Hlavně cílíme na bytové fondy, které mají stovky bytů. Není to jen o pokutách, chceme spekulantům znepříjemnit životy," řekl šéf ČSSD. Hamáček například plánuje, že by lidé s více byty platili větší daně. 

Strana chce také zavést digitální daň a více zdanit velké korporace. "Chceme také zavést daňovou progresi. Hranice by byla někde u 100 tisíc," uvedl Hamáček. Pro lidi s platem nad 100 tisíc měsíčně by strana zavedla daň 23 %.

Související obsah

Bilanční rozhovory s šéfy parlamentních stran můžete sledovat na TN Live vždy v úterý a ve čtvrtek od 16 hodin. Prvním hostem pořadu byl v úterý 7. září Vít Rakušan (PIRSTAN), předseda Starostů a nezávislých (STAN). Dalším hostem byla ve čtvrtek 9. září Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), předsedkyně TOP 09 a v úterý 14. září do studia dorazil Marián Jurečka (SPOLU), předseda (KDU-ČSL). V úterý 21. září bude s Bárou Divišovou diskutovat předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Do diskuze byly pozvány jen takové strany, které se dostaly do PS PČR v roce 2017. A ty pak řadíme vzestupně podle počtu mandátů, které tehdy získaly," vysvětlil Kamil Houska, ředitel sekce zpravodajství a publicistiky TV Nova. Podrobný přehled termínů naleznete v tomto článku

Na sestřih z rozhovoru se podívejte v reportáži Televizních novin ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz