Zahraničí

Putinova strana opět vyhrála volby. Její podpora ale klesá

Putinova strana Jednotné Rusko opět vyhrála volby. Měla by si navíc udržet ústavní většinu. Podle předběžných výsledků získala partaj 45 procent hlasů. Druzí komunisté mají 22 procent. Volby doprovází podezření na podvody.

Ruské volby opět ovládla vládní strana Jednotné Rusko. Strana ruského prezidenta Vladimira Putina si udrží ústavní většinu, informovala v pondělí ráno agentura TASS. Jeden z předních představitelů strany Andrej Turčak už v neděli pogratuloval skupině podporovatelů v Moskvě podle jeho slov k "čistému a upřímnému vítězství", napsala BBC.

Výsledky voleb jsou ale už nyní mnoha lidmi zpochybňovány. Největší kritici Kremlu, v čele s Alexejem Navalným, nemohli vůbec kandidovat. Stížnosti padaly i na údajné nucení k volbě Jednotného Ruska a na lidi, kteří volili vícekrát. Například v sobotu se na veřejnost dostalo video, na kterém má podle deníku Novaya Gazeta někdo vhodit do urny zpoza vlajky několik hlasů najednou. "Jakákoli kritika je součástí plánované kampaně, která je dobře financována ze zahraničí," tvrdí šéf volební komise.

Podle předběžných výsledků získala vládní strana 49 procent hlasů, oproti minulým volbám by to ale znamenalo propad o pět procentních bodů. Nejsilnější opoziční stranou zůstanou komunisté, kteří si oproti roku 2016 polepšili ze 13 na 20 procent. "Je to skvělé. Ne proto, že milujeme komunistickou stranu, ale protože to navyšuje úroveň politické soutěže," řekl pro agenturu AP poradce opozičníka Navalného Leonid Volkov.

Související obsah

Podle agentury AP může za propad Jednotného Ruska například fakt, že na rozdíl od prezidenta Putina je strana neoblíbená. "Pochybnosti kvůli špatnému životnímu standardu a obvinění z korupce od vězněného kritika Alexeje Navalného ovlivnily pravděpodobně podporu Putinovy strany," píše BBC. Před volbami zablokovala ruská vláda asi 50 webových stránek spravovaných Navalným. V několika městech se také poprvé volí elektronicky.

Pětiprocentní hranici překročila také Liberálně-demokratická strana Vladimira Žirinovského, která podle prvotních výsledků dostala necelých 8 % hlasů, podobného výsledku dosáhla také sociálně demokratická strana Spravedlivé Rusko. Poprvé se přes 5% hranici dostala nová strana Noví lidé. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz