Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Voliči se postavili proti Pirátům. Do Sněmovny kroužkovali Starosty

Zajímavý trend odhalují průběžné výsledky sčítání hlasů. Starostové a nezávislí podle nich válcují svého koaličního partnera Piráty. Po sečtení přes 99 % volebních okrsků má jejich společná koalice celkem 37 mandátů, ale hned 33 z nich ovládli Starostové. Voliči totiž zřejmě naplno využili svého práva kroužkovat.

Síla kroužkování se naplno projevuje i u letošních sněmovních voleb. Jeho největší obětí se zřejmě stanou Piráti. V koalici PIRSTAN přitom právě oni měli být tou silnější stranou. V posledních sněmovních volbách totiž získali 10,79 % hlasů. Jejich koaliční partner hnutí STAN se dostalo do Sněmovny jen velice těsně se ziskem 5,18 %.

Po sečtení více než 99 % volebních okrsků má koalice PIRSTAN přes 15 % hlasů, což by odpovídalo zisku 37 mandátů. Naprostou většinu křesel by ovšem obsadili kandidáti STAN. Piráti zřejmě získají dvě místa v Praze pro jejich pražskou lídryni Olgu Richterovou a pro poslance Jakuba Michálka, jedno místo v Ústeckém kraji pro šéfa strany Ivana Bartoše a jedno místo ve Středočeském kraji pro Kláru Kocmanovou. Ostatní pirátské kandidáty totiž v celé republice přeskočili kandidáti za Starosty.

Piráti tak mohou mít teoreticky problém i sestavit vlastní poslanecký klub. K tomu je potřeba nejméně tří poslanců.

Související obsah

​V koalici SPOLU rozdíly tak výrazné nejsou. Z celkových 71 křesel by ODS získala 34, KDU-ČSL 23 a TOP 09 14 mandátů. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Píše se na Deník.cz