Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Koalice vyšachovaly hnutí ANO. Už se shodly, že z Fialy chtějí premiéra

První povolební vyjednávání začalo ještě dřív, než byly sečteny poslední hlasy. Předsedové Pirátů a Starostů přijeli vyjednávat s vítězem voleb, koalicí SPOLU. Rychle se dohodli na sestavení většinové vlády a rovnou podepsali i memorandum.

Necelou hodinu před započítáním posledních hlasů vyrazili předsedové Pirátů a Starostů za svými kolegy z koalice SPOLU na první povolební vyjednávání. "Uvidíme, jak se domluvíme na společném postupu," prohlašoval předseda Pirátů Ivan Bartoš před jednáním. "Podání si ruky, gratulace k vítězství a ujištění, že pro tuhle zemi chceme společně něco udělat," popsal svá očekávání předseda STAN Vít Rakušan.

Vyjednávání koalic se odehrálo u vítězů voleb v sídle ODS. Trvalo zhruba 45 minut. Všech pět předsedů ODS, lidovců, TOP 09, Pirátů a Starostů při něm podepsalo memorandum o sestavení vlády v čele s lídrem občanských demokratů. "Prohlašujeme a potvrzujeme tím, že žádný ze signatářů nevstoupí do jednání s žádným dalším politickým subjektem,“ uvedl Petr Fiala po jednání.

Související obsah

To znamená, že hnutí ANO a SPD mají dveře k jednání o sestavení vlády s vítěznou koalicí zavřené, byť premiér Babiš v sobotu připustil, že koalici osloví. "Pokud mě pan prezident pověří, tak samozřejmě budu vyjednávat, jak jsem slíbil, a hned oslovím koalici SPOLU a budu s nimi vyjednávat a s dalšími taky, kromě Pirátů,“ řekl.

"Vyzýváme společně s koalicí Starostů a Pirátů k tomu, abychom nemarnili pokusem a nebyl jmenovaný premiérem Andrej Babiš," prohlásila v neděli v Televizních novinách předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Naše většina 108 hlasů je jediná, která má šanci sestavit vládu,“ myslí si. Doplnila také, že v příštím týdnu hodlají řešit programové priority příští vlády. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz