Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Strany budou volit šéfa Sněmovny. Hovoří se o několika kandidátech

Pokud prezident nemůže plnit svou roli, může ji za určitých okolností převzít šéf Sněmovny. Třetí nejvyšší ústavní činitel v zemi by měl být zvolen právě na úvodním zasedání nově zvolených poslanců. Jenže právě kvůli důležitosti téhle funkce je nutné mít kandidáta už předem domluveného. A už se mluví o prvních jménech.

Bývalo zvykem, že se šéfem Sněmovny stal někdo z nejsilnější opoziční strany. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš však tento post už odmítl. "Já jako předseda Sněmovny? Ne, určitě ne. Co bych tam dělal? Já jsem manažer a moje místo je ve vládě," nechal se slyšet Babiš.

Jenže ani hnutí ANO tohle místo nenechalo opozici, a tak je možné, že mu ho nenabídnou ani vítězové voleb. Role šéfa Sněmovny se totiž může stát klíčovou pro další vyjednávání o nové vládě.

Související obsah

"My se nacházíme v období, kdy zdraví prezidenta je velmi chatrné, a v případě, že by pan prezident z jakéhokoliv důvodu nemohl vykonávat svoji funkci, tak ústava říká, že některé jeho pravomoci přechází na předsedu Sněmovny," vysvětlil poslanec Petr Gazdík (PIRSTAN).

"Pravděpodobně to křeslo nezíská opozice. Zřejmě pokud bychom měli následovat ten trend, tak to bude zástupce ODS," myslí si politolog Jakub Stauber.

"Bylo by logické, aby předseda Poslanecké sněmovny byl členem té vítězné koalice," doplnil šéf koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala.

"Tohle je otázkou širší dohody v Poslanecké sněmovně. Protože ve Sněmovně se nikdy nejedná jen o předsedovi," doplnil šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Související obsah

O tom, kdo by mohl stanout v čele Poslanecké sněmovny, by se mělo jednat v úterý. Nicméně už teď se spekuluje o třech kandidátech, kteří se postu mohou zhostit. Jedná se o předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou, hovoří se o předsedovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi nebo poslanci ODS Marku Bendovi.

Všichni ale spekulace odmítli komentovat. "Já spekulace nechci komentovat, ale co se týče personálních otázek, tak ty budeme projednávat," sdělila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"V úterý ráno se schází kluby, takže budeme možná moudřejší," doplnil poslanec ODS Marek Benda. "Konkrétní jména do vedení Poslanecké sněmovny se ještě neprojednávala," uzavřel předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Spekuluje se ale i o jméně Petra Gazdíka (STAN).

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz